Kayıt Ol
Haz 15, 2019
167 Views
2 0

Çocuklar neden kitap okumalı?

Written by
 1. Sınıf: Okuma yazma ediniminin daha yeni kazanıldığı ilk sınıf olan bu şubedeki öğrenciler şayet tatil dönemlerinde yaşlarına uygun kitaplar okuyabilirse yeni kazanmış oldukları beceriyi daha iyi kavrar ve böylece akıcı okumalarını hızlandırabilir. Ayrıca okuma yazma öğreniminin en önemli kısmı olan okuduğunu anlama becerisi de çok daha anlamlı gelişir.
 2. Sınıf: Daha aktif okuma kısmına geçen öğrenci artık nasıl okuduğundan çok nasıl anladığıyla ilgilenir. Böylece kendini gerek sözel gerekse yazılı olarak ifade etme konusunda yeni kelimelere ihtiyaç duyar. 2. Sınıf öğrencisi tatil döneminde kendine yeni kelimeler ve anlamlar katmak için bol bol kitap okumalıdır.
 3. Sınıf: hayatı ve dünyayı keşfetme konusunda daha meraklı olunacağı bu sınıfı bitiren öğrenciler, gelecekte olacakları kişiye katkı sağlaması açısından hayal dünyalarını zenginleştirecek kitapları okuyabilir. Böylece okuyacağı kitaplar, günümüzde ve öncesinde icat edilmiş teknolojinin, keşfedilmiş eski ve yeni yerlerin ilk önce bir hayalle başladığını, kendisinin de bu yolu izleyerek yeni yerler keşfedip, yeni buluşlarla bu dünyaya katkı sağlayacağını anlamasına yardımcı olur.
 4. Sınıf: Artık kendi ile ilgili sorularının artması, çocuk aklının sorgulamaya başlaması ile ilgi alanına göre kitaplar seçilip o konu ya da konular hakkında bilgi içerikli kitaplar okunabilir.
 5. Sınıf: Bir çok çocuk büyüdüğünde ne olacağına daha küçücükken hayalleri aracılığıyla karar verir. Ancak bu yaşlarda verilen kararlar daha gerçekçi olacağından gelecekteki meslek seçimleri değişime uğrayıp, farklı alanlarda tecrübe edinme istekleri çoğalabilir. Örneğin 1.sınıfta doktor olmak isteyen bir çocuk, hayvan sevgisinin artması ile birlikte 5. sınıfta veteriner olmaya karar verebilir. Daha özerk alanlara yönelen çocuk bu konularla ilgili uygun kitaplarla bilgi dağarcığını geliştirebilir. Hayata karşı ilgi ve alakanın yavaş yavaş soyutlama yapılarak yaşandığı bu dönemde “Ben” oluşumunun yerini “Biz” olgusuna bırakması sonucu sağlıklı bir bireyde olması gereken problem çözme davranışını artıracak kitaplar ve yayınlar da okumak için tercih edilmelidir.
  • 1.sınıf, kurallara uyma ve öğrenmeyi öğrenme becerisi
  • 2.sınıf, anlama ve anlatma becerisi
  • 3.sınıf, bilgiyi genelleme becerisi
  • 4.sınıf, soru sorma, yorum yapma becerisi
  • 5.sınıf, soyut düşünme, problem çözme becerisi

Nihayetinde çocuğunuzun tüm bu becerileri kazanabilmesi için kitap okuması gerekmektedir. Çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı edinebilmesi için ise sizin de okuması gerekir. Anne babasının elinde kitap görmeyen çocukların bu alışkanlığı düzenli hale getirmeleri 70 yaşından sonra Çince öğrenmeye karar veren bir kişiye benzer. Evet, elbette o yaştan sonra Çince kesinlikle öğrenilmez değil belki ama ne kadarı öğrenilebilir ve o kadar uzun bir süre daha yaşamanın garantörü kimdir?

Doğru zamanda edinilen alışkanlıklar belki ömrü uzatamaz ama yeni yeni öğrenilen bilgiler ve bunun yanında ömür boyunca karşılaşılan problemler; onları daha iyi öğrenme, anlama, tecrübe olarak genelleme ve çözme becerisi kazandırır.

İnan bana kitap oku! İyi gelecek…

Ertan Yavuz
icaforiz_

Article Categories:
Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.