Kayıt Ol
Eki 6, 2016
1201 Views
1 3

DOSTOYEVSKİ’YE MEKTUP

Written by

Ahh ah! Biz yok muyuz biz, yeni yetme edebiyatçılar! Her şeyi kötüye kullanıyoruz. Her şeyi tüketip bitiriyoruz. Elimizde hiçbir şey kalmayınca da yeni icatlar çıkarıyoruz…

Yeni icatlar dediğime bakma, yeni dergiler çıkarıyoruz. Bu da yeni edebiyat(!) akımlarını beraberinde getiriyor.

Biz çok değiştik be Dostoyevski… Biz daha fazla kitap okuyoruz artık. Dergiler de çoğaldı, edebiyatı daha yakından takip ediyoruz. Daha da güzeli ne biliyor musun? Çoğumuz yazar, şair ve felsefeci olduk. Niye bu kadar çok kitap ve dergi var sanıyorsun…

Keşke şimdi yaşasaydın. Çok yanlış zamanda yazarlık yaptın sen. Var ya, şimdi çok iyi pirim yapardın. Senin kitapların farklı farklı yayınevleri tarafından çevrilip basılıyor. Parayı kırardın, köşe olurdun şimdi aramızda olsaydın. Senin zamanında böyle değildi. Fazla yayınevi yoktu değil mi?

Az daha unutuyordum… Geçenlerde yeni bir dergi daha çıktı. Ve ne yaptılar biliyor musun… “ayın elemanı” olarak seni seçtiler! Sevinmedin mi yoksa?

Tamam o zaman, sana daha güzel haberler vereyim. Hani sizin zamanınızda yazar ya da şair olmak için dil bilgisine hakim olmanız gerekiyordu ya, biz de öyle bir şey yok. Çünkü twitter var. Orda iki güzel cümle yazıyorsun, takipçi kasıp fenomen oluyorsun, sonra da kitap yazıp yazar oluyorsun. Şimdi daha kolay yani bu işler.

En güzeli de ne biliyor musun? Biz sizin kadar kelime israf etmiyoruz. Sizin gibi uzun uzun betimlemelere falan gerek duymuyoruz artık. Dedim ya, çok ilerledik biz. Günbatımı, çay, gece, sigara gibi kelimeleri yan yana getiriyoruz, şiir oluyor. Ama görmelisin, buram buram arabesk kokuyor şiirlerimiz. Bu yüzden araya Müslüm Baba’yı falan da dayıyoruz, tadından yenmiyor.

Bir de instagram var biz de tabi. Kocaman bir kütüphane, bir sürü kitap var. Hem bu kitapların yanlarında kahve, çikolata, çiçek falan da var. Kuru kuru koymuyoruz kitapları. Arada senin kitapların da var, merak etme. Ama facebook’ta daha çok varsın. Senin o güzel sözlerin var ya böyle, şiir gibi. Sürekli onları paylaşıyoruz biz. Tabi ki tırnak içine alıyoruz. Zaten en iyi bildiğimiz noktalama işareti o.

Söz falan demişken… senin bir sözün vardı, hatırlıyor musun? “Dünyayı güzellik kurtaracak” demiştin (tırnak işareti kullandığımızı söylemiştim), daha gelmedi, başka bir yere mi uğradı acaba?

Samet Balta

Yazarkafa Dergisi
Yayın Yönetmeni
Avatar

Latest posts by Samet Balta (see all)

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.