Kayıt Ol
May 6, 2019
305 Views
1 0

DÜŞÜNÜN ! ÇÜNKÜ HENÜZ YASAKLANMADI

Written by

Bana göre zeki ve beynini kullanabilen insan sayısalda başarılı olan değil sürünün dışına çıkıp kendi düşünce sistemi ile hareket edebilendir. Ama bu demek değildir ki her farklı düşünceyi savunan birey zekidir. 

      Başkalarının düşüncelerine göre hareket edeceksek kendi düşüncelerimizin ne anlamı kalır.                                                                                                                   Oscar WILDE

Doğduğumuz günden bu güne kadar bize öğretilenler neye göre doğru? Yapılma oranı fazla diye mi yoksa birileri doğru dediği için mi?  İnsanların bir bölümünün beyni böyle çalışıyor. Beyni böyle çalışan bir birey markete gittiğinde kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmadan önce en çok neyin satıldığına bakar.Bunu bilinçli olarak yapmaz.Çünkü zaten bilinçli olsaydı düşünebilirdi. Belki de bu insanlardaki üşengeçliğe olan yatkınlık yüzündendir. Hazıra o kadar alışmışız ki her şeyi biri bizim yerimize yapsın ve düşünsün istiyoruz. Bir insanın kendine bu bana göre doğru mu ya da iyi mi diye sorması bu kadar zor olmamalı. 


Düşünebilen insan zekidir çünkü onu beyni değil o beynini yönetiyordur. Bana göre insanlığın bu durumda olması manipülasyona olan sevdasından veyahut düşünme üşengeçliğinden kaynaklanıyor. Markete gidip ihtiyacı olmamasına rağmen en çok satılan ürünü alan birey ile eş cinayetleri arttı diye eşini öldüren bireyin beyni aynı çalışıyordur. Yani çalışmıyordur. O kadar düşünmüyor ki biri hayvan öldürdü ben niye öldürmeyeyim diyor. Görmeden önce bunu yapmayı düşünmedi. Gördükten sonra ise yapmamayı. Çünkü düşünemiyor. 

      Daha komiği ise insanı diğer canlılardan ayıran özelliğin irade olması. 

Bu zamana kadar tanıştığım insanların çoğu skolastik düşünce yapısına sahip olan insanlardı. 21. yüzyılda bu kadar dogmatikliğin gerek olmadığını düşünüyorum. İradesiz canlılardan daha iradesiz canlı varsa insandır. İyinin kötünün kime göre ve neye göre olduğuna bakmadan tek bir kişinin sözüne bakan canlı insandır. Düşünmeden birbirini yargılayan canlı insandır. Hayatını başkalarının kararları doğrultusunda yaşayan insanların hayalleri ve hedefleri vardır. Ama ne yazık ki bu hayallerin bile çoğu kendisine ait değildir. Olmak istediği insan yerine olunması istenilen insana dönüşür. Eğer günün birinde düşünmeye başlarsa “değiştin” diyerek etiketlenir. Çünkü onlar için düşünmek ne kadar kötü bir olaysa değişimde öyledir. Ama değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Deneme · Eleştiri

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.