Kayıt Ol
Kas 27, 2018
851 Views
5 0

Engelli yoktur Engeller vardır!

Written by

Değerli okurlarım, genelde engellilerin çektiği zorlukları anlatmanın çabasındayım.

Çünkü ben bir ilke edindim ve edindiğim ilke bunu gerektiriyor.

                    Benim kanaatim şu olmuştur: Hayatın içinde engelliler değil, engeller olduğunu düşünürüm her zaman. Bunu neden düşünüyorum:Biz körlerin önüne bir sürü aşılması zor ama bir o kadar da kolay engeller konulmaktadır. Ama bizler bunları aşmanın bir yolunu arıyoruz ve davamızdan vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz.

                   Örneğin araba kullanan vatandaşlar, bizim yürüyeceğimiz yolları arabalarını park ederek işgal ediyorlar. Bizler buna tepki gösterdiğimiz zaman ise hakarete maruz kalıyor, suçlu muamelesi görüyoruz. Bizleri aşağılayan ve bizlere suçlu muamelesi gösterenlerin şunu kafalarından çıkarmamalarını istiyoruz: Her vatandaş bir engelli adayıdır. Ama tam tersini yapıyorlar ve biz körlere suçlu muamelesi yapmaya devam ediyorlar. Sanki küçük dağları kendileri yaratmış havasına giriyor ve bizlerin de birer vatandaş olduğumuzu unutuyorlar.

                    Birkaç gün önce arkadaşımın bir paylaşımını okudum facebookta. Körler için yapılan sarı çizgilere arabasını park eden denge yoksunu vatandaşlardan bahsediyordu. Arkadaşın birisi de o paylaşıma bir yorum yaptı Saygı nedir bilmeyen bir kadının arabasına bastonla vurduğunu ve kadının arabadan çıkıp ’ Ne vuruyorsun be salak!’diyerek hakaret ettiğini ,kendisinin de şu cevabı verdiğini söylüyor ve o cevaptan sonra kadının pişkinliğini anlatmaya devam ediyor.

                      Arkadaş kadına şunu söylüyor:’Asıl salak sensin.Burasının bir engelli rampası olduğunu bilmiyor musun?’ diyor ve kadından şu cevabı aldığını söylüyor:’Ben buranın bir engelli rampası olduğunu biliyorum.’ dediğini yazıyor.

                       Ben şahsen kaldırımda duran arabaya bastonla vurmanın suç olduğunu düşünmüyorum. Çünkü biz o arabaya o bastonu vurmazsak ne bileceğiz önümüzde bir araba olduğunu .Kaldırımları ve körler için yapılan sarı çizgileri arabalarla işgal etmemeleri gerektiği anlatılmalı biz körlerden saygı bekleyen ,saygıdan bihaber olan vatandaşlara.

                          Bunu bilerek pişkinlik yapmalarına izin veriliyor ve asıl suçlular değil, biz körlerin suçlu olduğuna dikkat çekilmek isteniyor.

                            Sadece bunlar değil elbette engeller. Ailelerin düşüncesizce hareket etmeleri ,sokaktaki vatandaşların engellileri görmezden gelmeye devam etmeleri, onları ikinci sınıf vatandaş olarak görmeleri ve daha neler neler….

                          Bunları anlatmakla bitiremeyiz.

                          Aileler düşünüyor ki bu kördür bir iş yapamaz. Otursun oturduğu yerde ortalıkta kalabalık yaratmasın. Evladının yada kardeşinin neler başarabileceğine inanmak istemiyorlar ve yapmak istediklerine engel oluyorlar.

                           Şimdi diyeceksiniz değerli okurlarım sen sadece kendi grubundakileri anlatıyorsun. Sadece körlerin çektiği sıkıntılar değil elbette anlatmak istediğim. Hayır, duymayanların, tekerlekli sandalye ile hareket edenlerin ve diğer grupların da sıkıntıları var. Ben kendi gözümden onları da anlatacağım elbette.

                           Duyma zorluğu çeken bir vatandaşın çektiği bir sıkıntıya da tanık oldum televizyonda, bir haber programında, birkaç ay önce. Bir vicdansızın işitme engelli bir çocuğun duymasını sağlayan cihazı çalıp , başına neyin, ne zaman geleceğini düşünmeden , cihazı satıp parasını cebine indirdiğini.

                           Ben ,kör bir vatandaş olarak insanları sağduyulu olmaya davet ediyorum.

Kör,sağır ya da topal fark etmez ,önümüze engel olmayın. Aksine bizim mücadelemizi destekleyin, yolumuza taş koyulmasına izin vermeyin.

                           Kaldırımları arabalarınızla işgal ederken bir değil iki defa düşünün ve ona göre hareket edin.  Gözünüz açıkken düşünemiyorsanız kapatın gözünüzü ,birde bizim gözümüzle düşünün.

                            Bize yardımcı olun ve önümüzde aşılmayacak bir tek bile engel bırakmayalım.

Önümüze konulan engelleri yok edip zirveye ulaşalım.

Hüseyin İBİŞ

Engel Sizsiniz...
Hüseyin İBİŞ

Latest posts by Hüseyin İBİŞ (see all)

Article Tags:
·
Article Categories:
Deneme

Comments to Engelli yoktur Engeller vardır!

 • Değerli kalem Hüseyin İBİŞ’in “Engelli yoktur Engeller vardır!” balığı altında yazdığı makaleyi dikkatle okudum.
  Her satırının altına imza et denilse, hiç düşünmeden imzalarım. Siz de fark ettiniz mi? Yazıyı kaleme alan Kardeşimiz Hüseyin, çok düzgün ifadelerle, söylemek sitediklerini engelsizlerin yazdıklarından daha açık ve anlaşılır kaleme almış.
  Söylediklerinin tamamına katılıyorum. Hatırlar mısınız? Gözlerini bağlayarak “Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na ” girmek için araba kullanan bir yarışmacıyı izlemiştik. İnsanlar kalp gözüyle de görürler. Yazarı kutluyor ve aramaza hoş geldin diyorum.

  Avatar Kavlak Necati 28 Kasım 2018 12:23
  • necati bey yorumunuz için çok teşekkür ederim ben bu yazımda biz körler ve diğer engellilerin çektiği zorlukları anlatmaya gayret gösterdim umarım bir parçada olsun başarılı olmuşumdur ben kör diyorum neden kör diyorum görmemeyi bir engel olarak görmüyorum ondan kör diyorum kendimle barışık olduğum için uzatmayı sevmiyorum görme engelli diye her ne ise desteğiniz için çok teşekkür ederim.

   Avatar Hüseyin İBİŞ 29 Kasım 2018 13:33
 • Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz kutlarım. Gerçekten insanlar biraz düşüncesiz olabiliyor buna bir çok kez şahit oldum. Uzun zaman önce kaleme aldığım bir hikayeyi hatırladım bulabilirsem bir bölümünü yayınlayacağım. Hoş geldiniz, güzel günler diliyorum.

  Avatar Bürküt Mergen 10 Aralık 2018 17:20

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.