Eki 28, 2014
1047 Views
1 0

Farkında Olmak

Written by
  Tarif edilmez duygular içinde kaldığı zaman insan yüreğin sesini dinlemek gerekir. Ne kadar yanlış davranışlarda, ne ka1610768_355652607920924_6594258918665007194_ndar büyük  günahlarda bulunursa bulunsun nefis yüreğinin sesi hep doğrulardan yanadır. Şimdi  bakıyorum da o kadar karışık duygular yaşıyorum ki artık gönlüm, yüreğim bile  bana ne yapacağımı söylemiyor.
 İnsanlar birbirlerini kırmak için hep şiddeti kullandılar. Birbirlerine  bağırdılar,vurdular,sövdüler,birbirlerini çeşitli işkencelere maruz bıraktılar. Ama  bugün anladım ki insanlar böyle şeyler başlarına gelince çok hırslanıyor inat  ediyorlar. İnsanı yıpratmanın tek yolu onun psikolojisini bozmaktır.
 Devletler arası ideolojiler yüzünden insanlar birbirlerine düşman oluyorlar.  Ömürleri boyunca belkide hiç görmedikleri insanlara nefret duyuyorlar. Peki bunun  nedeni ne? Siyah gölgeler plan yapar. Yazarlar,yazdırırlar. Ama olan hep  masumlara olur. Gölgeler çıkar uğruna, nedensiz yere savaş kararı alır bundan  masumlar ve sivil vatandaşlar etkilenir. Garip olan bir şey var : insanlar bunun  nedenini hiç sorgulamazlar.
Birkaç ay önce yabancı bir ülkede yaşayan insanların Türkler ve Müslümanlık hakkında ki görüşlerini konu edinen bir röportaj izlemiştim. Çoğu insan bırakın Türkiye’yi  Müslümanların ve Müslümanlığın ne demek olduğunu bilmeden olumsuz yorumlarda bulundular. Yaklaşık 20 dakikalık videoda en az 15-20  kişi ile konuşuldu. Bu kişilerin içinden sadece tek bir kişi unutamadığım şu cümleleri kullandı : Devletler arası ideolojiler insanları bilmedikleri davranışları yaptırmak, düşman olmak zorunda bırakıyor. Biz yıllarca Müslümanları görmeden onlara düşman olarak yaşadık. Ben onlardan özür diliyorum. Nedenini bilmeden onlara düşman olduğumuz için…
Yaptıklarının farkında olan insanlar er yada geç yaptıkları davranışın doğru olup olmadığını biliyorlar. Birde yapmak mecburiyetinde olanlar var. Önemli olan sadece doğru ve yanlışlığını tartışabilmek, konunun üzerinde yorum yapabilmektir.
Ne kadar kötü ve tarif edilmez duygular içinde olursak olalım hep doğru,güzel ve pişman olmayacağımız davranışlarda bulunmamız dileğiyle.
SENANUR BUDAK
Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.