Kayıt Ol
Oca 17, 2015
2044 Views
0 0

Fener Balığının Kayıp Işığı

Written by

İyi yürekli, cesur, farklılıkları kucaklayan ve yanlışları sorgulayan bir nesle sahip olabilmemiz için Fener Balığının Kayıp Işığı’nın niteliklerine sahip çok kitap basmalıyız ve çocuklarımıza okutmalıyız. Fantastik roman yazarı Göktuğ Canbaba’nın ilk çocuk kitabı olan eseri okuma şansına eriştim ve hikayenin yoğurduğu karakterler bir kez daha geleceğe umutla bakmamı sağladı. Neyse ki Göktuğ gibi dostlar hala bizimle ve hala çalışıyorlar. O güzel insanların hepsi atlara binip gitmedi, büyük bir kısmı hala bizimle.

Hikayeyi daha büyük bir resimde incelemeden önce, kitabın en çok hoşuma giden yönünü dile getirmek istiyorum. Fener Balığının Kayıp Işığı, kısıtlı miktarda da olsa kendi literatürünü oluşturmuş bir yapıt. Aşağıdaki listede, kitaba özgü deyim listesini göreceksiniz:

Öteki okyanusa gitmek, yani öbür dünyaya göçmek.

Bir yüzgeç geriye çekilmek, yani geriye bir adım atmak.

Kuru balıklar, yani insanlar.

Elbette küçük bir çocuğun okuduğu kitapta ölümden bahsetmek hiç de hoş değil. Hayatın negatif yanlarını şirinleştirilmiş ifadelerle çocuklara izah etmek akıllıca bir hareket. Sanırım Göktuğ Canbaba böyle bir yöntemi takip ederek, dil kullanımına da renk katmak istemiş.

fener-baliginin-kayip-isigi sercan leylek goktug

Kitapta, ışığını kaybeden fener balığı Loppi ile tuhaf bir hastalığa tutulmuş olan deniz anası Poli’nin maceralı serüveni anlatılıyor. Loppi ve Poli, fiziksel ışıklarını kaybetmiş olmalarına rağmen gittikleri her diyara ruhlarının ışığını taşıyorlar. Hikayenin vardığı yer tahmin edilebilir olduğu için yetişkinler tarafından heyecanla ve merakla okunabileceğini tahmin etmiyorum, fakat 11-14 yaşları arasındaki çocukların kişisel gelişimine çok yararlı bir eserin ortaya çıktığı kanısındayım.

Kitapla ilgili en çok hoşuma giden şeylerden bir diğeri ise ilk baskı olmasına rağmen sadece 3 kelimede hatalı yazıma denk geldim. Bu da Doğan Egmont Yayınları’nın ve yazarın ne kadar titiz çalışmış olduğunun en büyük göstergesi. İmladaki kusursuzluğa, Canbaba’nın başarılı dili de bonus olarak eklenmiş.
Göktuğ Canbaba’nın yeni eserlerinde başarılar diliyorum ve her ne yazarsa yazsın, bundan böyle bilhassa çocuklar için yazacağı hikayelerin hayati değer taşıdığını düşünüyorum.

Sercan Leylek / Oslo

Kontak: facebook.com/CydoniaRoman

Article Categories:
Deneme · Okuduğum Kitaplar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.