Kayıt Ol
Oca 14, 2019
337 Views
2 1

Gerçekler

Written by

İrade nedir?

Reklamlarla yönetilidiğimiz, televizyonla bireyselleştirildiğimiz, telefonlarla hapsedildiğimiz bir dünyada iradeden bahsedilebilir mi?

Her şey korkunç bir monotonluğun içine sıkıştırılmış. Belli saatlerde, belli yerlerde, önceden belirlenmiş bilgileri öğrenebilirsiniz. Kapasitesini bile daha çözemediğimiz beyinlerimizi aynı eğitim sistemiyle oturtmaya, yapımızda olmayan şeyleri canımızı yakarak değiştirmeye çalışıyorlar. Duygularımızı bir kenara atıp kontrol edebilecekleri hissiz yaratıklara dönüşmemizi istiyorlar. Onlar için eşyadan bile kıymetsiziz. Modern dünya, insanların sömürülmesi için inşa edilmiş bir bataklıktır.

Sevginin, mutlulukların sahte olduğu mide bulandırıcı bir çöplüktür.

Sonra tüm bunların içinde size çıkıp iyi olacağınızı söylerler. Şu terapiye milyonlar verirsen iyi olacaksın, şu ilaç için çalışırsan sonunda mutlu olacaksın. Ve hayatın boyunca uğraşırsın. Düzelmek, başkaları tarafından kabul görmek için. Ama şunu anlayamazsın, insanın yaşayabilmesi için asıl kendi benliğini kabul etmesi, onu tamamiyle tanıması gerekir. Ve nefes aldığımız o çok kısa süre içinde -Zaman izafi olsa da ölüm olduğu sürece hayat aslında hep kısadır.- yaşamın anlamını bulmaya çalışırız, sonunda ne olduğunu anlayamadan toprağın altına gireriz. Onca yıl, anılar, duygular hepsi bitmiştir artık.

Avatar

Latest posts by Öykü Y. (see all)

Article Categories:
Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.