Tem 13, 2014
1066 Views
0 0

Günlerden 13 Temmuz …

Written by

Yüreği en az temmuz kadar sıcak,buğulu,efsunlu sesi tüm kalplere sızacak kadar büyülü bir kadının doğum günü.

Bu coğrafyaya gelmiş,bu coğrafyaya derin izler çizmiş,ismi  gibi ”Sezen” bir kadın ; Sezen Aksu.

Acının,aşkın,hüznün,vicdanın,samimiyetin,duyarlılığın altın yaldızlı harfleri birleşip bütünleşmiş,adeta sır olmuş  O’nun sesinde.

Değip dokunmadığı,iyileştirip sarmadığı tek bir hayat kalmamıştır bu topraklarda..

Dil,din,ırk gözetmeksizin sarıp sarmaladığı insan yumağına göz atacak olursak,daha iyi anlayabiliriz belki bu durumu.

Sezen Aksu’yu diğer sanatçı emsâllerinden ayıran  bu tuhaf büyü, O’nun insani vasıflarının  bir  bakıma  bize yansımasının sonucudur  aslında.

Hiç bir ayırım gözetmeden,kardeşçe bu topraklarda yaşanabileceğini, aynı topraklarda yaşayıp,ayrı dili konuşan insanlara ortak şarkılar söyleterek,yani hepimizi ”bir”leştirerek göstermiş bir büyük sanatçı O.

 

Kişisel hayat hikâyemde ise,1989 Eylül’ünde ”Sezen Aksu Söylüyor” albümü ile ilk kez dinleyip,hayran olmaya  başladığım ,aradan geçen 25 yıllık zaman diliminde,her geçen gün daha da etkilenerek,büyülenerek,hayat felsefesini  daha da özümseyerek,benimseyerek birlikte  ilerlediğim,her anıma binlerce renk ve binlerce anlam katan ,kendisinin deyimiyle ”Yol Arkadaşlığı” yaptığım bir büyük  isim ,bir büyük idol.

Deli dolu geçen haylaz ilk gençlik  yıllarım,yaş aldıkça da olgunluk çağlarım,ama ille de her duruma,her duyguya  eşlik eden Sezen Aksu şarkılarım…

Hani herkesin  hayata bir tutunuş biçimi vardır ya,işte benim tutunduğum dalım da  ”Sezen Aksu” ismindeki ”Bilgelik Ağacım”

Sezen Aksu’nun da dediği gibi : ”Bir şiirden,bir sözden,bir melodiden,bir filmden geçirip güzelleştirmeden  can dayanmıyor”

Her birimiz için ayrı bir macera olan hayat yolculuğunda,her şeyi hafifletebilmenin en manâlı yolu ”Sezen Aksu Şarkıları” benim için,ve  elbette ki  bu ülkede yaşayan milyonlarca insan  için.

Sesinin,ışıklı ruhunun,melodilerinin,sözlerinin,şiirlerinin hayatlarımızdan hiç ama hiç eksilmemesi dileği ile,

” İyi ki doğdun Sezen Aksu,

İyi ki varsın Minik Serçe ”

 

13.07.2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.