Haz 18, 2014
1752 Views
0 0

HAYAT MUHASEBESİ

Written by

Herkesin yapması ya da yaşaması gereken bir duygu durumudur şahsımca muhasebe. Hayatı gözden geçirmektir ve etrafa göz atmaktır nerede olunduğunun bilinmesi adına. Herkes bunu yaşayabilir ya da yapabilir mi bilmiyorum fakat bence farkındalık seviyesine ışık tutmaktadır hayat muhasebesi.

Kimileri iç savaş olarak görür bu muhasebeyi. Ben asla bir çatışma olarak görmem çünkü iyi -kötü ne varsa hepsi bana aittir. Şu an her neredeysem, hatalı veya doğru o aldığım karar ya da kararlar sayesindedir çünkü. Öyle ki bazen pişmanlıklara şükreder, onlar sayesinde var oluruz. Bir nevi, olgunluklarımız satır satır düşer hayat hanemize bu pişmanlıklar sayesinde. İşte tam da bu sebeplerden ötürü sıkı sıkı sarılırım ben doğrularıma, yanlışlarıma ve pişmanlıklarıma. Galibi ya da mağlubu olmaz bu iç muhasebenin. Bazen duyarım arkadaşlardan ‘doğrularım yanlışlarımdan çok’ diyenleri. Dostturlar doğrularıyla fakat yanlışlarıyla araları hiç yoktur ve yok da sayarlar zaten onları. Ses çıkarmam onlara ama içten üzülürüm bu düşünceleri için. Yapılan hataları, pişmanlıkları küstürmeleri üzer beni daha çok. Kim bilir belki de pişmanlıklar, alınan yanlış kararlar da onlara küsmüştür çoktan ve asla göstermeyeceklerdir yüzünü. Hep doğrulara sarılanlara en büyük ceza da budur sanırım.

Ne doğruları şımartmak gerekir ne de yanlışları küstürmek kanımca. Olgunluğun, yaşayabilmenin iki hayati şartıdır bu doğrularla yanlışlar. Hayat muhasebesinde var olmaları önemlidir fazla veya eksik olmaları değil asla. Zira boşuna değildir yapılan onlarca hatadan sonra en doğruya ulaşılması bazen.

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.