Tem 11, 2014
30816 Views
2 2

Hz.Yezdan kimdir? Nedir? Ne değildir?

Written by

Biz bas bas bağırıyoruz,dinler “olağanüstü”,”doğaüstü”,”akıl almayacak” şeyler değildir diye.Bize kafir diyorlar,maymuncu diyorlar.

Ancak işin aslı öyle değil,ben ne evrim teorisine körü körüne inanıyorum,hatta hiç inanmıyorum,ne de dinlere körü körüne inanıyorum.

Günümüzde “deist” olarak etiketlenen insanların içerisindeyim sanırım ancak bu beni rahatsız ediyor çünkü,deist dediğimiz vakit belli bir töresi,geleneği,göreneği olmayan bir insan gibi geliyor kulağa.

Ben ise daha çok “Eski Türk” diye geçen İslamiyet öncesi Türk geleneklerine,törelerine saygı duyuyorum ve önem veriyorum.Ve oradaki din anlayışında bile bir yaratıcının olduğu biliniyor.Ben de zaten bu kadar muazzam bir sistemin kendiliğinden oluşamayacağını düşünüyorum ve Gök Tanrı’ya inanmak istiyorum.

 

Fakat islamiyet sonrası o kadar asimile olmuşuz ki,biz İslamiyet’ten önce bile dünyaya TANRI inancını yaymaya başlamış bir toplum olmamıza rağmen sanki TANRI’yı Araplardan öğrenmişiz gibi bir izlenim ortaya çıkıyor.

İnsanlarımız bilmiyor ki M.S 78 yılında Erke Han adında bir hakan bütün Asya’ya(doğuya veya o zaman için bilinen bütün dünyaya) Tengri inancını yaydı.

İlgilenenler şu bağlantıdan uzun uzun okuyabilir: http://turukbil.blogspot.com/2011/01/turklerin-ve-buyuk-bozkrn-kadim-tarihi_16.html

Yazıyı uzatmamak için Erke Han mevzusuna fazla girmeyeceğim ama demek o ki,Türkler,Araplardan önce kafir değillerdi,veya sanata,güzel ahlaka önem vermeyip sadece at üstünde savaşan bir toplum değillerdi.Bunu bilsek yeter bize.Ve bunun kaynakları var.

Bazı arkadaşlar “Türkler tek tanrıya inanmıyordu yea,bir sürü tanrıları vardı,yer tanrısı,gök tanrısı gibi” diyor.Onlara da cevabım,elbette bir mitoloji var idi.Ancak bu mitoloji toplumun din anlayışı içerisine Yunanlarda veya İskandinavlarda olduğu gibi girmiyordu.

Örnek verecek olursak bir Türk havalar fazla soğuduğu zaman hava tanrısından yardım istemiyordu,veya toprak bereketini yitirdiğinde yeryüzü tanrısından yardım istemiyordu.Yardım istediği yegane güç Tengri idi.

Türk mitolojisindeki “tanrı” adı altında geçen zatları,şeyleri meleklere benzetebiliriz İslamiyet’teki.Yani eğer ALLAH’ın herşeye gücü yetiyorsa ve yegane yaratıcı o ise,neden ölüm meleği “azrail”,peygamberler ile iletişim kurma meleği “cebrail” veya kıyamet günü tek görevi sur’a üfleyip ölüleri uyandırmak olan “israfil” gibi melekler vardır?

Dolayısıyla insan beyni ile tasarlanmış,kapasitesi insanın hayal gücü ile doğru orantılı olan her inanışta dengesizlikler ve kendiyle çelişmeler vardır.

Şimdi Allah’tan bahsetmişken,Hz.Yezdan’a da giriş yapabiliriz.

Bazı arkadaşlar şuan bilinmeyen bir zat’tan,sahabeden veya bir peygamberden bahsedeceğimi düşünüyor olabilir.Ancak Hz.Yezdan bir insan değil,Hz.Yezdan Osmanlı’da zaman zaman ALLAH kelimesi yerine kullanılan bir kelime.Ancak Allah’ın 99 ismi varken,Hz.Yezdan’a bu kadar takılmamdaki sebep şu :

 

http://www.turkcebilgi.com adlı siteden almış olduğum bu ekran görüntüsünden görüleceği üzere yezdan kelimesinin İLK anlamı zerdüştlerin iyilik tanrısı.
 

 

 

 

Peki bilader zerdüşt dediğin adam kimdir necidir ? Bilenler vardır ancak özet geçmek gerekirse dünyanın en eski dinlerinden biri olan zerdüştlük kısaca “ateşe tapmak” olarak anlatılabilir.Semavi dinler öncesi İran ve çevresindeki toplulukların inandığı bir din,ayrıca çıkış yeri Hindistan.

Yani yeri geldiğinde file,ineğe tapan insanların ortaya çıkarttığı “ateşe tapma” odaklı bir dinin iyilik tanrısının adı olan Yezdan,Osmanlı’da ALLAH kelimesi yerine kullanılıyor.Nerede kullanılıyor bilader derseniz buyrun dinleyelim :

 

https://www.youtube.com/watch?v=eWr9qgimuuA

 

 
“GAFİL NE BİLİR” adlı bir Mehter Marşı’nda son dizelerde “Kur’an da zafer vaadediyor,Hazreti Yezdan !” olarak geçiyor yezdan kelimesi.

Peki zerdüştlerin iyilik tanrısı,Kuran’da nasıl zafer vaadedebiliyor ?

Herşey insanda bitiyor,mitolojiler,inanışlar,gelenekler,içgüdüler,korkular sonucu ortaya çıkan dinler yüzünden insanlar ırkların ayırdığı yetmezmiş gibi bir de bu yüzden birbirinden ayrılıyor.Hatta kendi içinde bile mezhep mezhep bölünüyor.

Benim atalarımı kılıçtan geçirerek zorla “ateşe tapanların” Yezdan’ına taptırdılar.Onun yolunda savaştırdılar.Daha fazla savaştıramazlar.Bundan sonra yaşarsak kendimiz için,Türk için,Tengri için yaşayacağız.

Çünkü Tengri inancında,yaratıcıya esir olmak,yaratıcıya körü körüne tapmak,yaratıcının söylediğinin dışına çıkmama gibi bir olay söz konusu değil.

Tengri inancında,yaratıcı ile ortaklık,yaratıcıya emir verebilme,yaratıcıdan sadece zor zamanında yardım isteme(-ki bu içgüdüsel bir olgudur önüne geçemezsiniz) söz konusudur.

Kendi yarattığı şeytan,kendisine secde etmedi diye bir çocuk gibi ağlayıp sızlayan YEZDAN,koskoca TÜRK’ün kendisine secde ettiğini,kendi ismini dünyaya tanıttığını,kendi ismi için cenk ettiğini görebilseydi çoktan ağlamayı bırakırdı.

Bilgilendirme: Toplumları etkilemiş,güzel ahlakı öğretmiş,ilim ve fenne önem vermiş İslamiyet gibi harikulade bir dine karşı hakaret yoktur,insanların inandığı değerlere saygısızlık yapılmamıştır.Sadece etimolojik bir araştırmadır.Herkesin inancı kendinedir,ateizm propagandası veya Tengricilik misyonerliği yapılmamıştır.
Kısacası “no offence intended”

Article Categories:
Deneme

Comments to Hz.Yezdan kimdir? Nedir? Ne değildir?

 • Kardeşim oncelikle bir araştırma yaptıgıniz vakit onu her yönuyle araştırin. Bu kadar türkçluk yapayim derken bir çok noktada hatalar yapmıssiniz. Oncelikle konunun başligi Hz. Yezdan dan gidecegim. Yezdan koken olarak farsca bir kelimedir. Osmanlicaya bu nedenle geçmistir. Ve kelime anlami yegane olan Tanridir. Elbetteki turkler islamiyetten once Goktanri gibi tanrilara inanirdir. Ancak İslam anlayisina gore kafir Allahin zatinin, sifatlarinin fiillerinin bir ve tek olduguna inanmayan kimseye denmektedir. Kimsenin turkler onceden kafirdi gibi bir derdibulunmamaktadir. Evet turkler de diger bun milletler gibi İslami mantiken araplardan ogrenmistir. Lakin mesele arap yahut turk.. olmak degildir. Ve irkicilik uzerine en fazla elestirisi bulunan dinin de İslam oldugu apacik ortadadir.öte taraftan Zerdust bir tanri değil kuran da mecusilik ve diger dinlerde zerdustluk olarak bilinen dinin peygamberidir. Ve her dinde oldugu gibi farkli mezhep ve firkalari bulunmaktadir ancak temelde butun insanlari iyilige ve dogruluga cagiran bir nurun ve karsisinda gunahlari temsil eden bir karanligin olduguna inanmaktadirlar. Her dinin bir kiblesi vardir. İslamin kiblesi Kabe oldugu gibi zerdustlun kiblesi nurdur. Nerede nur varsa oraya donup namaz kilarlar ve evet namaz kilarlar! Dinin taraftarlarini bir arada tutabilmek ve vahdet saglamak amaciyla bir ates yakar ve ona donup ibadet ederler. Nasil ki bizler kabeye donup namaz kildigimizda kabeye tapmiyorsak zerdustler de aslinda atese tapmamaktadir.

  Yazinizin sonunda hicbir hakaret bulunmamaktadir demissiniz lakin, kendi yarattigi seytan kendisine secde etmedi diye cocuk gibi aglayan bir Tanri tasavvuru ile İslamin ogretilerine agir bicimde saldirmis bulunmaktasiniz. Yazinini ilk bakista okuyan biri icin bile ne kadar sığ bilgilere dayanildigi gozler önunde, bu nedenle size Seytanin meleklere secde etmesi meselesi icin yapila yuzlerce felsefi akli kelami seri tsirlerden bahsetmeyecegim ilgi duyan arastirip ogrenir. Zira Bizim inandigimiz Allah tasavvur ettiginizden munezzeh olup muazzam bir kudret ve rahmet sahibidir ki dogruluga ulasmak isteyen herkes icin kapilari sonuna kadar acik birakmistir..Selam ile!!

  Avatar Elif Yıldız 10 Ocak 2015 13:08
 • arkadaşım öncelikle yazının sonunda yer alan not için teşekkür ederim. normalde yorum yazmayacaktım ama yukarıdaki kardeşimin aksine o not için yazıyorum. YEZDAN ismi Kuran da geçen bir isim değildir. Aksine İSLAM ile hiç bir alakası yoktur. Öyleyse niye bu mehter marşında yazılmış.
  Gafil ne bilir marşı 1890-1900 yıllarında Osmanlı Devletin de görev alan ve İttihat Terakki partisine mensup bir mason paşa tarafından yazılan bir marştır. Bunu bilirsen tarihte ittihat ve terakkinin içine sızan masonların ve ingilizlerin, o dönemde bir yandan Türk gençlerine gaz verip , ne duruyorsunuz işte birinci dünya harbi , layık olduğunuz konumunuzu tekrar kazanın diyerek almanlarla beraber cepheye koştuğumuzu, diğer yandan daha öncesinde cahil müslümanlara, ittihat terakki dinsizdir şeriat elden gidiyor diyerek 31 mart ayaklanmasını çıkardıklarını da bil. (ingiliz ajanı Derviş Vahdeti)

  Avatar yalimalperen 28 Ekim 2015 05:30
 • sonuç, Nihal Atsızın bile övdüğü hakkını verdiği Türk Hakanı ve Son İslam Halifesi Abdulhamit Han tahtan indirildi. Ne oldu sonunda vatanın işgal edildi . O dönemde bu masonlar çok marşlar , şiirler yazdı.. çook nutuklar attılar.. ingiliz ajanlarıda diğer yandan şeriat elden gidiyor diye çook naralar attılar. senin yukarıda tezine ana özne yaptığın marşı yazan paşanın torunu 80 li yaşlar da İstanbul da vefat etti .. Türkiye de büyük bir yahudi firmasının müdürüydü ve kendisi için hürriyet gazetesinde Türkiye Mason Locaları tam sayfa taziye yayınladılar. eee sen Türk evladı ! tarihini bilmezsen.. Yalan yanlış kaynaklardan okursan o zaman atanın dininide Ulu tanrısı ALLAHu tealayıda sana zerdüşt inancı olarak gösterip senin imanını çalarlar.. Sen Selçukludan Osmanlıdan Müslüman diye utanırsan bil ki onlar O Hakikatı kalben severek ve canı gönülden seçtiler..

  Avatar yalimalperen 28 Ekim 2015 05:32
 • .. Dünyaya kafa tutan bir zeka ve kuvvete sahip ceddimizin göremediği bir gerçeği .. küçücük anadolu ya sıkışmış bir avuç eşkiyadan çekinip biz bölünüyoruz.. batıyoruz diye üç buçuk atan torunları görecek öyle mi ? .. seni 15 milyon kilometre kare imparatorluk toprağından 770 bin metre kareye düşüren işte bu batıl inancın değilde nedir acaba ? Bil Ki ALLAH her millete kendi içinden seçtiği bilge insanlardan Peygamber gönderdi. Zülkarneyn peygamberde (a.s.) Türklerin atası , peygamberidir.. Son olarak tüm insanlığa göndereceği son peygamberi başka bir milletten seçmiş diye benim atam gocunmadı.. sordu ahkamınız (kurallarınız) nedir dedi ? 751 yılında Talasta.. (şimdi sen ordamıydın diyosan Dedem Korkut Kitabını oku aslı biritish museum da var) .. dediler ki İslamın özü doğruluk ve dürüstlüktür.. Zekatı fakire vermektir.. yetimi mazlumu kollamaktır .. Yaradanı birlemektir.. yalnız O na ibadet etmektir.. Dediler bu atamız OĞUZHANIN TÖRESİNDE vardır dediler Müslüman Oldular

  Avatar yalimalperen 28 Ekim 2015 05:33
 • ve tarihte Araplarda Hilafeti ellerinde tutamadılar .. Bunu en önce HZ ÖMER söylemiş .. Kendisine suikast yapan kişiyi soruyor müslümanmı arapmı diyor.. o bir iranlı mecusi diyorlar..çok şükür fitne benden sonra diyor ..Hilafet Selçuklu Memluk ve Osmanlı Türklerinin elinde tam 900 sene fiilen taa 1924 yılına kadar devam etti .. Bu Kuran Ayetinde bile vardır !!!

  Maide 54 ..Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, (bilin ki) Allah onların yerine öyle bir millet getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler. Onlar mü’minlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı güçlü ve onurludurlar. Allah yolunda cihad ederler. (Bu yolda) hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. İşte bu, Allah’ın bir lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.

  Avatar yalimalperen 28 Ekim 2015 05:36
 • ve tarihte Araplarda Hilafeti ellerinde tutamadılar .. Bunu en önce HZ ÖMER söylemiş .. Kendisine suikast yapan kişiyi soruyor müslümanmı arapmı diyor.. o bir iranlı mecusi diyorlar..çok şükür fitne benden sonra diyor ..Hilafet Selçuklu Memluk ve Osmanlı Türklerinin elinde tam 900 sene fiilen taa 1924 yılına kadar devam etti .. Bu Kuran Ayetinde bile vardır !!!

  Maide 54 ..Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, (bilin ki) Allah onların yerine öyle bir millet getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler. Onlar mü’minlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı güçlü ve onurludurlar. Allah yolunda cihad ederler. (Bu yolda) hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. İşte bu, Allah’ın bir lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.

  Avatar yalimalperen 28 Ekim 2015 05:36
 • ve tarihte Araplarda Hilafeti ellerinde tutamadılar .. Bunu en önce HZ ÖMER söylemiş .. Kendisine suikast yapan kişiyi soruyor müslümanmı arapmı diyor.. o bir iranlı mecusi diyorlar..çok şükür fitne benden sonra diyor ..Hilafet Selçuklu Memluk ve Osmanlı Türklerinin elinde tam 900 sene fiilen taa 1924 yılına kadar devam etti .. Bu Kuran Ayetinde bile vardır !!!

  Maide 54 ..Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, (bilin ki) Allah onların yerine öyle bir millet getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler. Onlar mü’minlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı güçlü ve onurludurlar. Allah yolunda cihad ederler. (Bu yolda) hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. İşte bu, Allah’ın bir lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.

  Avatar yalimalperen 28 Ekim 2015 05:36
 • ve tarihte Araplarda Hilafeti ellerinde tutamadılar .. Bunu en önce HZ ÖMER söylemiş .. Kendisine suikast yapan kişiyi soruyor müslümanmı arapmı diyor.. o bir iranlı mecusi diyorlar..çok şükür fitne benden sonra diyor ..Hilafet Selçuklu Memluk ve Osmanlı Türklerinin elinde tam 900 sene fiilen taa 1924 yılına kadar devam etti .. Bu Kuran Ayetinde bile vardır !!!

  Maide 54 ..Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, (bilin ki) Allah onların yerine öyle bir millet getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler. Onlar mü’minlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı güçlü ve onurludurlar. Allah yolunda cihad ederler. (Bu yolda) hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. İşte bu, Allah’ın bir lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.

  Avatar yalimalperen 28 Ekim 2015 05:37
  • Bu ayeti direkt bu şekilde yorumlamak çok doğru değil bence. Çünkü tarihte her zaman ‘Ben doğruyum siz yanlissiniz’ diyip ovunen toplumlar olmuştur. Her ne kadar iman etmiş olsalar da. İşte bundan dolayı bu ayeti Türk İslam devletlerin mujdeliyor diye yorumlamak çok doğru değil diye düşünüyorum. Tabii ki en iyi açıklamayı Allah bilir ama bu konuda halifeliğin özellikle dört halife döneminden sonra gerçekçi bir şekilde isleyemedigini de göz önüne alırsak böyle bir yorumun tekrar irdelenmesi gerektiğini söyleyebiliriz sanırım.

   Avatar Yazan Bir Kalem 20 Ağustos 2016 15:50
 • ve tarihte Araplarda Hilafeti ellerinde tutamadılar .. Bunu en önce HZ ÖMER söylemiş .. Kendisine suikast yapan kişiyi soruyor müslümanmı arapmı diyor.. o bir iranlı mecusi diyorlar..çok şükür fitne benden sonra diyor ..Hilafet Selçuklu Memluk ve Osmanlı Türklerinin elinde tam 900 sene fiilen taa 1924 yılına kadar devam etti .. Bu Kuran Ayetinde bile vardır !!!

  Maide 54 ..Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, (bilin ki) Allah onların yerine öyle bir millet getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler. Onlar mü’minlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı güçlü ve onurludurlar. Allah yolunda cihad ederler. (Bu yolda) hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. İşte bu, Allah’ın bir lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.

  Avatar yalimalperen 28 Ekim 2015 05:37
 • Ahh bugünün Türk gençliği bu gerçeklerden ne kadarda uzaksın.. Yazık neslimize ALLAH bu benim lutfumdur dilediğime veririm demiş senin ATANA vermiş .. TÜRKLER dışında başka hiç bir milletten Halife gelmedi .. İşte bugünkü Arap devletlerinin durumu ortada biri ingilize maşa diğeri amerikalıya bir diğeri bilmem ne bela.. AMA Bizim ceddimiz öyle alçakgönüllü ve öyle akıllı gerçeğin öyle bilincinde ki hiç bir zaman bunu bir övünme olarak kullanmadılar.. Çünkü biliyorlardıki bunun şükrü övünmemekten ve büyüklenmemekten .. tevazudan geçer.. Ve Peygamber (s.a.s) i çok iyi anladılar.. O buyurdu Arabın aceme veya başka bir millete üstünlüğü yoktur .. Üstünlük takvada yani samimiyette , imanda, ihlaslı ve tevazu sahibi olandadır.. Ben şu kadar millete diz çöktürdüm deyip gururlanmadılar ,, tevazu sahibi oldular.. yükseldiler ..

  Avatar yalimalperen 28 Ekim 2015 05:50
 • Kardeşim kuranda yezdan(yezda) kelimesi geçmiyor. Mehter marşında olabilir ve bazı kelimelerin bir çok anlamı olabiliyor ayrıca yezdan 5 harften oluşan yezda yani kız ismi olarak kullanılıyor. Ayrıca yezda geçmişte yaşanmış olayları unutmayan üzüntüleri unutmayan kişiliğe verilen isimdir.

  Avatar Ahmet Erkarslan 19 Mayıs 2017 06:05

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.