Kayıt Ol
Ağu 14, 2019
168 Views
1 0

İletişimin dört modeli

Written by

İletişim: Kişilerin; duygu, düşünce, fikir ve haberleri birbirlerine aktarma ve bu aktarımı çeşitli yollarla yapma istemeleridir.

  1. Açık iletişim: Her iki ya da daha fazla tarafla girişilen ve tarafların olgun, yetkin, saygılı ve karşılıklı iletişimin açık olduğu diyalogların yapıldığı, benlik saygısı olan bireylerin tercih ettiği, kendine ve karşısındakilere eşit mesafede durarak sürdürüldüğü iletişim modelidir.
  2. Kapalı iletişim: Taraflarca belli bazı konular hakkında üstü kapalı ve derinliği olmayan, belli bir zaman sonra sürdürülebilirliği biten iletişim modelidir.
  3. Gizli iletişim: Bu model, isminin gizli olması sebebiyle kapalı kapılar ardında paylaşılan sırların olduğu gibi bir anlayışa sahip olsa da; gerçekte ne konuşacağını ya da nasıl konuşacağını bilmeyen veya sözel iletişim kurmak yerine sözsüz iletişimi tercih edenlerin modelidir. Bu durumda ki bireyler daha çok fikirlerini kendilerine saklamayı tercih ederler.
  4. Belirsiz iletişim: İletişim kurma konusunda herhangi bir engeli olmayan ancak tercihini kurmamaktan yana kullanan, konuşmazsa kimsenin kendi hakkında birşey bilemeyeceğini düşünüp, anlaşılmaz görünmek isteyenlerin tercih ettiği iletişim modelidir.

Gelin bu yazıyı da Lao Tzu’nun bir sözüyle bitirelim. ” Bilenler konuşmuyor, konuşanlar bilmiyor.”

Ertan Yavuz/ icaforiz_

Avatar

Latest posts by Ertan Yavuz/ icaforiz_ (see all)

Article Categories:
Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.