Ağu 28, 2017
728 Views
0 1

KİBİR.

Written by

Komleks gururu bitirir. Kibir sevgiyi küçültür, zamanla toz zerresi yapar. Bu arada sevgi de gururun yeri nedir ki zaten?

Bugün, Yenikapı metro istasyonunda dışarı çıkmak için yürüyen merdivenleri  kullanırken, iki polisin merdivenlerin girişinde sigara içmesini garipsedim, gayri ihtiyari.  Ama tamamen safi bir duyguyla  çünkü milliyetçi duyguları  üst seviyede birisiyimdir. Neden sigara içiyorsunuz? dedim.  ” Yürek mi yedin” dediler. Beni  istemsiz bir gülme krizi tuttu ki… Kendimi  ancak 100 metre sonra sakinleştirebildim.

İnsan  saygıyı, sevgiyi ancak ve ancak karşıya bir şeyler  ispatlamak zorunda olmadan  kanıksarsa, içselleştirirse kazanır.  Sevgi de saygı da bi mukabildir. Kazanman için eksilmen lazım. En basit anlamıyla sevdin mi tamamen haklı; doğru;güzel yok!  Yani kendine kazandırdığın her güzel durum  seni olgunlaştırıyor. Sevgi boyutun ufkun kadar büyütebilirsin.

Bu yazının ana düşüncesi  kibir. Evet ne ilgisi var diyeceksiniz ama durun.

Bu tamamen ayrı gibi gözüken… Sayfalarca damıtarak  yazdığım,  zihin bir  çukursa eğer ona  doğru haykırmam neticesi olarak kitap haline getirmeyi düşündüğüm hikayenin  kahramanı olan annemin  dedesi olan Mehmet dedenin aşkı. Gerçek aşk hem de. 60 yılı geçkin olup, eskimemiş, pörsümemiş, aynı şekilde kederlendiren bir aşk aslında. Yürek buhranını nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama…

Kendisi çınarları aşan bir metanetle… Gözleri hep bulutluydu, en son gördüğümde…

Bir kaç yıl önce yazın Malatya’ya gittiğimde evlerine uğramıştım. O zaman ölmemişti daha Keziban  Nine. Mehmet Mehmet Dede’de hamur yoğuyordu. Sordum: Dede sen niye yoğuruyorsun? Parmakları tutmuyor, demişti. Söyleseydin size hazır ekmek getirirdim. Yada gidip alayım, dediğimde ise midesinde ekşime yapıyor, demişti.  O ara dudaklarım titremişti, kendimi zor tutmuştum ağlamamak için. Sevgi kendinden geçmekti, ikiyi birlemekti zaten. Kibir kirli bir günahtı sevgide.

Velhasıl  kibir yok aşkın yurdunda. Kibir nerde var ki? Hiçbir yerde yok. Kibir varsa insani değerler yok. İnsani değerler manzumesinde en seçkin yerinde yani sevgi de olması düşünülebilir mi?

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.