Kayıt Ol
Ara 28, 2018
276 Views
0 0

Kifayetsiz Muhterisler

Written by

Kifayetsiz muhterisler. Her konuda herşeyi bildiğini zanneden ama bilmeyen cahil cesareti ve umursamazlığı olan insanlar. Anımsadınız mı etrafınızda böyle insanlar olduğunu ve hep onların daha bir başarılı,mevkili ve sözü geçer olduğunu. Hmmm, enteresan. Hiç kıyasladınız mı bunları kendinizle? Ve çıkarımınız ne oldu acaba ? Tahminimce siz ondan daha nitelikli ve zekisiniz, daha çok çalışıyorsunuz ama o sizin üstünüzde ceviz kırıyor. Neden acaba ?   Yapılan bazı araştırmaları okudum. Dunning – Kruger etkisi diye bir çalışma yapmış bazı abiler zamanında. Kısaca özetleyecek olursam bu araştırmayı;  Dunning-Kruger sendromu olarak da adlandırılır.

(yazının bu kısmı alıntıdır)


Psikologlar Justin Kruger ve David Dunning’in tarihe geçmelerine vesile olan teorileri özetle, “cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır” der. Metin çözme, araç kullanma, tenis oynama gibi çeşitli alanlarda yapılan araştırmaların sonucunda şu bulgulara ulaşılmıştır:-niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler ;
-niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.
-niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.
-eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar..


İki uzman daha sonra, bu teorilerini test etme fırsatı da buldular. Cornell üniversitesi’ nden 45 öğrenciye bir test yaptılar, çeşitli sorular sordular.Ardından öğrencilerden “testin sonucunda ne kadar başarılı olacaklarını tahmin etmelerini” istediler.En başarısızların (yani sadece yüzde 10 ve daha az doğru cevap verenlerin),testin yüzde 60’ına doğru cevap verdiklerine, ayrıca iyi günlerinde olsalaryüzde 70’e ulaşabileceklerine inandıkları ortaya çıktı.En iyilerin (yani en az yüzde 90 doğru sonuç alanların) en alçakgönüllü denekler olduğu (soruların yüzde 70’ine doğru cevap verdiklerini düşündükleri) görüldü. Çalışan, kendi kapasitesini değerlendirmekten ve eksikliğini teşhis etmekten acizdir. Ama asıl vahim olan, bu “yetersizlik + haddini bilmeme” kokteylinin, mesleki açıdan, karşı koyulmaz bir itici güç oluşturması. Kariyer açısından bir eksiyken, artıya dönüşmesi. işinde çok iyi olduğuna yürekten inanan “yetersiz”, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve haddi olmayan görevlere talip olmaktan en küçük bir rahatsızlık duymayacaktır. Aksine bunu bir “hak”olarak görecektir.Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar ise çalışma hayatında “fazla alçakgönüllü” davranarak kendilerine haksızlık edecekler, öne çıkmayacaklar, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmayacaklar,kıymetlerinin bilinmesini bekleyecekler (ve bilinmeyince için için kırılacaklar ve kendilerini daha da geriye çekecekler) ve muhtemelen üstleri tarafından “ihtiras eksikliği” ile suçlanacaklardır. Sonuçta, “kifayetsiz muhterisler” her zaman ve her yerde daha hızlı
yükselecekler ve daha yukarılara çıkacaklardır.


        Şimdi dönün bakın bir etrafınıza, çok iş yaparmış gibi yapıp az çalışan, benden üstün biri değil diye düşündüğünüz,yalaka vb. gibi adlandırdığınız, çoğu kişi tarafından sevilmeyen ama severmiş gibi yapılan, hep üst kadrolarla takılan birileri var mı ? Karakterler analizi kasmaya gerek yok, bırakın alçak gönüllü olmayı, hepiniz birer Kifayetsiz Muhteris’e dönüşün. Alçak gönül ancak hayatı alçaklarda yaşamanıza yardım eder.

Huseyin Can

Kafasına göre takılan biri...
Huseyin Can

Latest posts by Huseyin Can (see all)

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.