Kayıt Ol
Eyl 29, 2017
756 Views
0 0

KİŞİLİKLİ

Written by

Kişiliksiz bir hakarettir,bilirsiniz. Ama kişilikli kişiliksizden daha büyük bir hakarettir. Kaç kişilikli mesela? İki,üç. Bir bedende bin bir türlü insan kişiliği görürüz. Aslında bu kadar insana bürünmek  büyük meziyet,tebrik etmek lazım. Bazıları buna adamına göre muamele der bazıları da çıkarlara göre hareket etmek. Adamına göre muamele kısmı ayrı bir muamma biz çıkarlarına göre hareket eden ve dikkat çekmek uğruna adeta bir kuklaya dönen kişilikliler üstünde duracağız.

Kişilikli olmak bir nevi karşınızdaki kişinin istediği insana dönüşmektir.Önce sizi tanır,ezberler sonra sizi kendi olarak tanıtır.Bu yüzden de ciğerini bilirim dediğiniz insan tüm ezberleri bozup sizi büyük hayal kırıklığına uğratabilir,kişilikliyse eğer.Çünkü siz onun iki belki de üç kişiliğinden haberdarsınızdır, peki ya geri kalan elli kişi?

Bir olaya kiminle tartıştığınıza bağlı olarak tepki vermek, başkasının isteklerine göre hareket etmek, büyük acizliktir. Bu sefer de senin aklın fikrin yok mu diye beyninizin olup olmadığını sorguladığımız da darılmaca gücenmece olmasın.Yaptığınız şeyin karşılığı yalan söylemek,karşınızdakini kandırmaktan başka bir şey değildir. Çünkü çevrenizdekileri büyük bir oyunun içine sokar ve sadece rol kesersiniz. Her şeyin bir sonu olduğu gibi bunun da olacaktır ve sonsuza kadar rol yapamayacaksınız. Karşınızdaki insanın kriterlerini aklınızda tutmanız mümkün değil.Elbet kendiniz gibi konuşacak,davranacak,yaşayacaksınız. Böylece karşı tarafa zarar verdiğiniz kadar kendinize de zarar vereceksiniz.Küçük küçük açıklar vermeye başladıkça karşınızdakinden ‘’seni yanlış tanımışım, eskiden böyle değildin çok değiştin’’ gibi söylemler işiteceksiniz. Fakat insanlar değişmez,insanlar sadece kişiliklerini kaybeder. Siz de bunun farkında olduğunuz için bu sefer kendinizi sorgulamaya başlayacak  yeni baştan yaratmaya çalışacaksınız.Yine döndük başa,bu böyle devam eder.

O kadar dil döktük,elbet bir şeyler çıkarmışsınızdır. Aslında anlamanız gereken sadece kendinizi kabullenmenizdir. Dört dörtlük insan olmak mümkün değil. İyisiyle kötüsüyle kendiniz olun. Dikkat çekmek için farklı insanlara bürünmek yerine doğruyu da yanlışı da tek bir kişiliğinizde toplamayı deneyin. Ruh ikizinizi ya da yakın bir dostu bulmak için o kişiye benzemek zorunda değilsiniz. Her insan farklıdır ve bizler farklılarımızla güzeliz.

İlla da ben bildiğimi okuyacam, kendimi herkese sevdiricem diyosanız bizi dolandırmaya devam edin. Rolünüzü iyi yapıyorsanız yeriz biz de işimiz ne. Doğal insana hasretiz, kısa süreli yeriz ama yeriz.Biz son kez kişiliklinin kişiliksizden daha büyük bir hakaret olduğunu hatırlatalım.Sizin tercihiniz ama kişilikli olmaktansa kişiliksiz olun bu sizi daha az aciz kılar.(Söz tek kişiliklilerden dışarı) 🙂

Cansel Ergin

Latest posts by Cansel Ergin (see all)

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.