Kayıt Ol
Oca 25, 2019
249 Views
0 0

Kitap Okumaya Başladıktan Bir Saat Sonra (ve sonrasında) Neler Olur?

Written by

Bu metin, 2015’te University of Virginia kütüphanesi tarafından hazırlanıp yayınlanmıştı. “Yasaklı Kitaplar Haftası” kapsamında hazırlanan metin, farklı mecralarda yayınlanan “bir kutu kola içtikten” veya “bir BigMac yedikten sonra vücudunuzda neler olur?” türündeki yazılara atfen hazırlanmış. Kitap severlerin hoşuna gideceğini düşünmekle birlikte “Kitap okuyamıyorum” diyenler için de teşvik edici nitelikte.

İlk 10 Dakika
Sistem anında uyarılır. Nesnenin dokunsallığı, tipografinin görsel etkisi ve yeni bir başlangıç ​​hissi, kullanıcıyı farklı bir düzleme taşıyor. Koku duyusu da teşvik edici olabilir – kitap okuma tecrübesi olan bir okuyucu, eski kitap kokusunun etkisinin altına girebilir örneğin. İlk entelektüel etkiler şunları içerebilir: Tanıdık olmayan bir anlatıcının sesi karşısında heyecan, ilk kez karşılaştığı dil ve terminoloji karşısında yönelim bozukluğu, yeni fikirlere geçici direniş ve genel olarak artmış, harekete geçmiş sinirsel faaliyetler.

30 Dakika

Etkiler şimdi artmakta. Bazıları için işitsel ve görsel halüsinatif etkiler yaşanabilmektedir bu aşamada. Çoğu kullanıcı şimdi kafalarında kalıcı bir şekilde devam eden sese dikkat ediyor, bazıları fantastik görüntüler görüyor (yani gözünde canlandırabiliyor). Kullanıcılar, farklı zamanlara ve yerlere taşındıklarını bile ifade edebilirler bu aşamada. Birçok okuyucu şu anda kitaba fiziksel olarak müdahale etmek zorunda kalıyor: Önemli sayfaların kenarlarını katlamak veya yazı yazmak, kelimelerin altını çizmek veya vurgulamak için sticker kullanabiliyor.

60 Dakika


Kitaba asıl dalışın başladığı süre. Okuyucu, kontrol edilemeyen kahkahadan derin üzüntülere kadar değişen akut etkiler yaşıyor olabilir. Bazı kurgu kitap okurları, gerçek dünyanın kaybolmasıyla birlikte kitaptaki karakterlere ve olaylara derin bir psikolojik bağlantı hissettiğini bildiriyor. Kullanıcılar giderek derinleşir, periyodik olarak duraklar ve boşluğa bakarak düşünürler. Bu tür bir okuma etkinliğinin, yeni olgulara ve fikirlere maruz kalma ve insan doğasına ilişkin daha fazla bilgi sahibi olma gibi yan etkilere sahip olduğuna inanılıyor. İşte bu, “öğrenme” olarak bilinir.

60 Dakikadan Daha Fazla

Kitap şimdi bir yandan okuru ele geçirmiş halde, bir yandan bitme aşamasında ve ondan ayrılacak olmak, kullanıcıya büyük sinirlilik ve rahatsızlık hâli veriyor. Kullanıcıların kitaba olan ihtiyacı şu an o kadar güçlü ki, kitabı bir kenara bırakıp yiyecek ve uyku gibi temel insan ihtiyaçları bile ihmal edilebilir.

Saatler/Günler/Haftalar
Geçecek olan süre, kullanıcıya ve kitaba bağlı olarak değişir, ancak bu süreçte kitap artık bitecektir. Bu, şiddetli bir hüzünlenmeye neden olabilir. Aslında, birçok kullanıcı kitabı ikinci veya üçüncü kez okuyacak ve ilk okumadan aldığı duyguyu tekrar almaya çalışacaktır. Özellikle, bazı kullanıcılar, kitabı okumadan önce daha az karmaşık olduklarını düşündükleri hayatlarına dönebilmeyi dilediklerini bildiriyorlar. Paradoksal olarak, bu tür kullanıcılar kısa bir iyileşme döneminden sonra sık sık daha zorlu kitaplar aramaya başlar.

Yıllar

Kitabın etkileri hala hissediliyor. Birçok kullanıcı şimdi sürekli artan bir düzeyde genel bilgi ile donatılmış, okumak alışkanlık haline gelmiş ve sürekli, ömür boyu öğrenme, devam eden aydınlanma ve entelektüel merakı artırma hastalığına yakalanmıştır.

Genç Yazı Editör

Keşfedilme süreçlerinde,Hikaye-Öykü,Şiir, Roman, Deneme yazan Kağıt kesikli parmakların Şans faktörüne olan ihtiyacı minimuma indiriyorokutuyoruz.
Genç Yazı Editör
Article Tags:
Article Categories:
Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.