Eki 29, 2017
1506 Views
3 0

Kitap Yazarak Para Kazanılır mı?

Written by

Edebiyat para kazandırır mı? sorusunu merak eden çok sayıda kişi vardır. Bunun dışında yalnızca hobi olarak yapan ve az miktarlar kazanmayı göze alan kişilere de rastlamak mümkün olabilir. Yazılan kitaplar genel olarak ilk başta 1000 sayılık baskı ile çıkar ve çeşitli yerlere dağıtılırlar. Genel olarak kitap satışından elde edilen gelirin %12si ile %8’i yazarlara verilir.  Ancak basan firma ve kitabın yazarına göre bu oranlar değişiklik gösterebilir. Çok tanınmış ve kitapları ilgi ile takip edilen yazarların kazançları daha fazla olmaktadır. Zaten bu yazarlar bastırmış oldukları kitapları ülke çapına dağıtır ve daha fazla baskı yaptırırlar. Henüz yeni yazar olmuş birisi için bu durum tam tersi olacaktır. Kitap okuma oranının da az olduğu göz önünde bulundurulursa, ismi tanınmamış kişilerin yazmış oldukları kitapların satışları daha az miktarlarda seyredebilir. Bu normal bir durumdur ve ilerleyen zamanlarda takipçilerin artması ile beraber kitap satışlarında da artış söz konusu olacaktır.

Kazanç konusuna gelirsek; yazarlar, kitapçıdaki kitap satışından para kazanmıyor sadece baskı adedi üzerinden telif ücreti alıyor. Somutlayalım, diyelim ki etiket fiyatı; 15 TL olan bir kitap, bir baskıda 1000 adet basılmış ise; 15 TL * 1000 = 15.000 TL Kitabın tamamı satılırsa yayın evine kalan toplam kazançtır. yazara kalan ise 15 * 1000 = 15.000 bunun %8 ‘i : 1.200 TL  yada % 12’si 1.800TL telif ücretidir ve yazara 3 ay sonra 3 taksitle ödenir. İşte bir yazarın kitaptan kazandığı para budur.

Bu durumda yayınevi çok kazanıyor… düşüncesi hakim olmaktadır  yani örneğe geri dönersek 15.000 – 1800 = 13,200 TL yayınevine kalıyor. Yayınevinin baskı için matbaaya verdiği para, kağıda, boyaya verdiği para, devlete ödediği vergiler (bandrol alımı, isbn alımı) düzelti yapan redaktöre, mizanpaj yapan grafikere ödediği maaş, kitabın dağıtımı için anlaştığı dağıtım şirketine ödediği paralar kitabın 1 senede eğer 500-600 tanesi satılırsa masrafı anca çıkıyor. Tamamı satılırsa eh işte kafa kafaya geliyor. Ancak 2. baskıyı yaparsa kar ettirmeye başlıyor. Yani durum yayınevleri açısından da pek parlak değil. Zaten bunu para karşılığı kitap basan yayınevlerinden anlıyoruz.

 

Genç Yazı Kitapevi’nin bu duruma getirdigi radikal çözüme gelin birlikte bakalım;

Masrafları olabildiğine azaltmamız gerekiyor yani, Kitapların kapak tasarımlarını “Can Yayınları” gibi sadeleştirerek grafik satarım masrafını düşürmemiz gerekiyor. kitap içeriğine uygun çok cüzi rakamlara telif hakkı ödenerek alabileceğimiz yüzbinlerce grafik mevcut.

Editöryal hizmet yine kendi bünyemizde rahatça çözebileceğimiz bir durum olup yazardan hiç bir ücret talep etmeyeceğiz.

Redaktöryal hizmet yine site editörleri tarafından karşılanacak olup bunun için de masrafı olabildiğince düşürmeliyiz. Genç Yazı ailesinde Türk Dili mezunu onlarca yazarımız var.

Geriye bandrol, matbaa gibi basım maliyetleri kalıyor.

Yani bir yazara kitap çıkartmamız zaman alacak olsada sadece maliyetine bu işi çözebiliriz. Genç Yazı ailesinin takipçileri ve bugüne kadar edebiyata kazandırdığı genç yazarlara bakacak olursak. kendi içimizde bir hayli yol alabileceğimizi görüyoruz.

Bu durumda yazara kitap satışı üzerinden %60 ile %80 kar bırakabiliriz. Gençkitapevi’ne kalan parayla fuarlarda stand, sosyal medya reklamı vb gibi enstrümanlarla kitabınızın satışına hız kazandırabiliriz.

KİTAP BASIMI HANGİ AŞAMALARDAN OLUŞUR GELİN BİRLİKTE BAKALIM;

1. Kitabın ebat kararı
2. Kitabın sayfa sayısının belirlenmesi
3. Dizgi, Mizanpaj, Redaktör ve Editörlük aşaması.
4. Redaktör ikinci kez kitabınızı kontrol eder yazın hatalarınız varsa kalemle belirtir ve dizgi yapan kişi bu belirlenen hataları tekrar düzeltir.
5. Kitabınızı okuyan tasarımcımız kapak tasarımını sizinle birlikte yapar.

Kitap, kapağı, yapmak, program, nasıl, antalya, izmir, niğde, mardin, urfa, bastırmak, matbağa, matbaa
6. Eklemek istediğiniz resim fotoğraf, illüstrasyon eklenmesi ve renklendirmesi yapılır.
7. Dizgi, Mizanpaj, Redaktör ve Editörlük ve kapak çalışması biten kitabınızın baskı formatına çevrilir.
8. Kitabınızın ozalit provası alınır ve dizgi aşası gözden geçirilir.
9. Gerekli görüldüğü takdirde bilgisayar ortamında son düzenlemeler yapılır.
10.Kitabınızın Kültür ve Turizm Bakanlığı ISBN Ajansının verdiği ISBN numarası alınır.

isbn, ısbn, kitap, işlem, başvuru, başvurusu, nasıl, nereden, nerede, hangi, izin, barkod, barkot ısbn, isbn, nedir, nasıl, alınır, kim, nereden, istanbul, ankara, kitap, barkod, barkot, al, izin, başvuru, işlem
(ISBN dünyanın neresinde yayımlanırsa yayımlansın, bibliyografik künyesi belirli tek bir materyali temsil eden 5 küme altında 13 rakamdan oluşan uluslararası bir numaralama sistemidir.)
11. Kitabınızın Baskı kalıbı alınır.
12. Kitabınız matbaadaki sırasına girer.
13. Kitabınızın iç baskısı yapılır.
14. Kitabınızın sırt bölgesi konikleme adı verilen işlemden geçer

kitap, bas, bastır, istiyor, isti, nasıl, ne, kadar, nasıl, işlem, ısbn, matbaa
15. kırım makinesin de kitabınızın iç formalara ayrılarak katlanır.
16. kırımı yapılan formalara ayrılmış sayfalar birbiri ardına sıralanır bu işleme harman çekme adı verilir.
17. Kapak baskısı farklı bir makinede yapılır.
18. Baskısı biten kapak kesim ve kırım işleminden geçer.
19. Kesim ve kırım işleminden geçen kapağımız kitabımıza monte edilir.

kitap, kapak, mücellit, basım, nasıl, nerede, istiyor, basmak, bas
20. Kapağı takılan kitabınız son tıraş işleminden geçer, paketlenir ve nakil araçlarına yüklenerek size doğru yola çıkar.

Genç yazı ailesinin getirdigi bir diğer yenilik ise www.genckitapevi.com üzerinden satılan kitapları direk satın alan kişiye imzalayarak gönderilecek olması. 

Genç kitapevi basım yaptığı her kitabın direk yazar tarafından gönderilmesini arzulamaktadır. tabii ki kargo ücreti satış rakamından karşılanacaktır.

Genç Yazı ailesi geçtiğimiz hafta yayın evi statüsüne ulaşmıştır. Bu haftada genckitapevi.com sayfasını aktif ederek önümüzdeki süreçte siz değerli genç kalemlere yol gösteren öncü ve yenilikçi olarak genç kalemlerin yanında yer alacaktır.

Peki daha önceden kitabınızı bastırdınız fakat yeterince ilgi görmediğini düşünüyorsunuz, bu durumda kitabınızı genckitapevi.com sayfamıza ekleyebilirsiniz yapılan her satışta tarafınıza bilgi verilir, kitabı imzalayıp göndermenize müteakip paranız hesabınıza yatırılır.

Daha detaylı bilgi için: 0532 201 78 99 – mesut@gencyazi.com üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Genç Yazı Editör

Keşfedilme süreçlerinde,Hikaye-Öykü,Şiir, Roman, Deneme yazan Kağıt kesikli parmakların Şans faktörüne olan ihtiyacı minimuma indiriyorokutuyoruz.
Genç Yazı Editör
Article Categories:
Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.