Kayıt Ol
Tem 23, 2019
290 Views
2 0

NE OLMAMALIYIM?

Written by

         Daha küçücük bir çocukken başlar insan hayal kurmaya. Bir polis görür hayran olur. İyi insanları kötülerden korumak için polis olmak ister. Bir öğretmen görür öğrencileriyle tatlı tatlı konuşan ,hayran olur. Güzellikler öğretmek için öğretmen olmak ister. Annesini görür, sıcacık gülümsemesiyle yatmadan önce sütünü getirir, bitirince başını okşar, koklayarak öper, iyi geceler der annesi, hayran olur. Sevmek çok sevmek için anne olmak ister.

         Bütün bunlar saflıktandır. Zihni tertemiz olan, sadece sevgiyi ve güzellikleri düşünen masum bir çocuğun hayalleridir.

        Yıllar geçer tertemiz hayallerini gerçekleştirmek için çalışır çocuk. Tabi artık çocuk değildir. İnsanları tanıyordur artık, büyümüştür.

         Düşünür; iyiliğin kötülükle, güzelliğin çirkinlikle olamayacağını fark eder. Tertemiz hayallerini gerçekleştirmek için “ne olmamalıyım?” der.

          Yalancı olmamalıyım öncelikle. İnsanları kandırmamalıyım, aptal yerine koymamalıyım. Doğru olmalıyım dosdoğru her zaman ve her şeye karşı. Samimiyetsiz olmamalıyım ayrıca. İstemediğim şeyleri istiyormuş gibi yapıp etkilemeye çalışmamalıyım insanları. Ne hissediyorsam o olmalıyım. Bencil olmamalıyım. Bir şeyi yaparken düşünmeliyim. Kimleri etkiler, nasıl etkiler yapacağım şey. Rahatsız olurlar mı, zarar görürler mi diye düşünmeliyim. Veren olmalıyım ama bunu yaparken insanların beni kullanmasına da izin vermemeliyim. Riyakar olmamalıyım. Yaptıklarımı insanlar beni övsün diye yapmamalıyım.

Ne isem o olmalıyım, her zaman ve her şeye karşı…..

Elif Barış

Latest posts by Elif Barış (see all)

Article Categories:
Edebiyata Dair

Comments to NE OLMAMALIYIM?

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.