Kitap Gönder
Ağu 14, 2014
855 Views
0 0

Nevayi

Written by

Şimdi anlıyorum kahverengine neden ağaç kovuğu, kakao ya da toprağın değil de kahvenin isminin verildiğini. Kahve kaynadıkça bin bir türlü kahve tonu raks ediyor kahve köpüğüyle.. Çok yakışmış “kahve” bu renge…
İnsanlar genellikle kahveyi cezvede pişirir. Bense çaydanlığı tercih ediyorum. Cezve yetmiyor hüzünlerimin hacmine…
Yapmam gereken bir dünya işim var. Okunması gereken kitaplar, verilmesi gereken sınavlar, çeviriler ve resimler… Ancak Darya Dadvar’ın başka bir dünyaya çağırıyor beni.. “Navai..Navai..Navai..” Yaşadığım karmaşa, gürültü ve şamata dünyasından bambaşka bir dünyaya…Notaların belki de en ihtişamlı olduğu, sessizlikle buluştuğu anda…Susup dinlemek sadece.. “Navai..Navai..Navai..” Nevai tam da bu demek işte!
Çok kızıyorum şimdi kendime. Ne diye bıraktım ki müzik derslerini. Hâlbuki çabuk kavramıştı parmaklarım tuşların siyah ve beyaz rengini… Bugün belki de iyi bir piyanist olabilirdim. Olabilirliklerimin olasılığının yüksek olmasına karşın hiçbir şey olamayışımın iyi bir açıklaması olmalı bence. Olmamalı mı?!..Olsun! Nüfuz cüzdanımdaki bilgileri taşımakta zorlanırken benliğim daha fazla kimliğin ağırlığını kaldıramazdı nefsim..
Sahi neydi bu insanların kimlik telaşı?! Ön saflarda durmanın sadece namazda sünnet olduğunu sanıyordum… “Ben kimim?” sorusuna cevap arayışı mı getirdi bizi bu hale?! Geride bir iz bırakma iç güdüsü müydü bu kadar paralanışımız?! Geçip gitmek, silinmek ve unutulmak…Göz önünde durmak, bilinmek ve tanınmak…Tanınmak için yazmak.. Tanınmak için çizmek.. Tanınmak için konuşmak…Ne kepaze.. Ne sahte…
Şöhret arzusu hedefe varmanın en büyük engeli belki de…Adı değişmiş sadece. “Fenomen” olmak demişiz şöhret yerine…Sahnelerin yerini sosyal medya almış. Bazen canlı bomba olasım ve şu (a)sosyal medyaya dalasım geliyor..
“Her neyse” demek isterdim. “Neyse” deyip geçmek… Lakin hiç de söylenilesi bir yer değildi burası “Neyse” için.. Çok şey var söylemek istediğim. Avaz avaz bağırmak…Lakin boğazımdaki düğümlerden kurtulabilen tek bir kelime “Navai..Navai..Navai..”

iodn4ehqbn3uqbk360xc

Elif Yıldız
Takip:

Elif Yıldız

Şair değilim
Peygamber hiç değilim!
Olsa olsa bir deli..
Elif Yıldız
Takip:

Latest posts by Elif Yıldız (see all)

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.