Ara 9, 2019
129 Views
1 0

Özgürlük

Written by

Özgür olmak denince ergenlik çağında olan birinin aklına ailesinin onu kısıtlaması gibi fikirler gelir. Ancak bu konuya daha geniş bakacak olursak daha farklı düşünceler ortaya çıkabiliyor. Şuan insanlara özgür müsün sorusunu soracak olursak çoğundan özgürüm cevabını alabileceğimi düşünüyorum. Ancak bana göre öyle değil. Özgür olmanın kelime anlamı bir zorlamaya ve kısıtlamaya bağlı olmaksızın hareket edebilmek ve düşünebilmektir. Günümüzde ne kadar özgür olduğumuz söylense de ben bunlara katılmıyorum. Bir toplum olarak yaşamanın getirdiği sınırlar var. Gelenekler, kurallar ve yasalar. Şimdi tekrar düşünelim. Sınırlar var ise gerçekten özgür sayılır mıyız?
John Stuard Mill’in dediği gibi ;
”Benim özgürlüğüm bir başkasının tutsaklığının başladığı yerde biter öyle değil mi? Bu kolektif yaşamın getirdiği bir ‘özgürlük anlayışı’ olsa gerek.’
Benim özgürlük hakkındaki düşüncem insan kendini özgür hissettiği kadar özgürdür. Örneğin insan uçmak için özgürdür fakat bunu yapabilecek kanatlarımızın olmaması bu olayın sınırıdır. Sizce bu durumda özgür sayılır mıyız?
Konuyu toplayacak olursak geniş açıdan hiçbirimiz özgür sayılmayız. Ancak hissettiğimiz kadar özgür olmak hala elimizde.

Article Categories:
Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.