Kayıt Ol
Oca 11, 2015
1265 Views
0 0

SAYGI DURUŞU

Written by

SAYGI DURUŞU

Eşref-i mahlûkat olan insan bu dünyaya ne için geldiğini neler yapması gerektiğini nereye gittiğini unutma yolculuğuna çıkmış gibi. Bu yolculuğa dur diyecek iyi ve güzel yürekler yok mu var elbette.

İnternet, akıllı telefonlar akıllı televizyonlar akıllı evler akıllı arabalar eşittir aptal insan olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojiye ayak uydurmak elbette ki gerekli bir husus ancak bizi esir alması ciddi bir problemdir. Hd yayınla izlenen televizyonlar, akıllı telefonlar bizlere konuşmayı unutturdu farkındaysanız. İnsanlar dertleşmek için, mutluluğu paylaşmak için artık internet ortamlarını kullanıyor, ailesi kaçıncı planda kalıyor bilinmez. Para ihtiyacını bile artık dışarıda arama cesareti ve imkânına sahip insanlar. Ne oldu bizim anne baba evlat ilişkimize. Bu teknoloji bir ilaç gibi hem yan etkisi var hem de faydası. Beyinler uyuşmasın artık, çalışsın, üretken bir toplum, üretken bireyler olalım. Duygularımızı kaybetmemek için konuşalım, dokunalım, duyalım, beş duyu organımızla hissedelim. Bunu yapmak çok mu zor? Şöyle bir silkelenip kendimize gelsek iyi olacak. Her oda da televizyon, evin her yerinde çeken internet, tabletler, telefonlar ful teknoloji var evlerde ama insan sesi yok. Evde dijital sesler hakim. E ne yapalım kullanmayalım mı kardeşim diyeceksiniz, elbette kullanacağız. Görüntülü konuşma teknolojisi muazzam bir buluş, kilometrelerce uzakta ki sevdiğimizle telefonda görüntülü konuşabiliyoruz bunu kullanacağız, ya da kitabı tabletten okumak yerine, kitabın sayfalarına dokunarak, kokusunu hissederek okunmasından bahsediyorum.

 

Topluma en faydalı olan konular veya problemler, artık klasikleşti bunlar denilerek örtbas ediliyor işte bu konuda onlardan bir tanesi. Teknoloji gelmiş muhabbet bitmişmiş, hiçte bitmedi biz gayet güzel muhabbet ediyoruz diyenler var biliyorum. Muhabbet belki var ama ne kadar samimi ve seninle ne kadar vakit geçiriyor, internette ne kadar?  Eve akıllı telefon, tablet, internet, hd televizyonlar girdikten sonra, çocuğuna en son ne zaman seni seviyorum dedin, evladım oğlum kızım diye yüreğini kabartarak ne zaman seslendin? Veya evladınız size ne zaman annem, babam, anneciğim, babacığım seni seviyorum iyi varsınız diyerek geldi sarıldı? Canım kardeşim diyerek ne zaman öz kardeşiyle kucaklaştı onu öptü?

Özetle “Teknoloji 5 duyu organımızı uyuşturmasın, çalıştırsın”

Geçmişteki aile, komşuluk, akrabalık, insanlık ilişkileri için bir iki dakika değil sonsuz saygı duruşuna, ardından da gittikçe kaybolan insani duygularımız için aile yaşantılarımız için düşünme ve adım atmaya davet ediyorum buyurun.

Haneniz şen olsun.
Hoşça kalın.

Ferhat Yörük

-Köşe yazarı
-Radyo Programcısı
Avatar

Latest posts by Ferhat Yörük (see all)

Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Deneme · Hayata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.