Kayıt Ol
Oca 16, 2017
1178 Views
2 0

Sevmek, Sevilmek

Written by

Hayallerin gerçekleşmemesini anlarım adı üstünde zaten hayal. Ancak bir insan hiç mi bir hedefine ulaşamaz? Ya da bir insan hedefine nasıl ulaşır? Hiç istediklerim olmuyor. Bütün çabalarım beni daha derine çekiyor. Sanki bir bataklığa saplanmışım da bütün kurtulma çabalarım beni daha derine çekiyor. Hedeflerime ulaşamıyorum. Biliyorum, insan ne kadar uğraşırsa, ne kadar çalışırsa hedefine ulaşmak için emeği boşa gitmez. O hedefin gerçekleşmesi için gerekli olan gayreti gösterirse ulaşır. Ulaşması lazım. En azından ben böyle biliyorum, sanıyorum. Ama olmuyor, ne kadar uğraşırsam uğraşayım olmuyor. Ulaşamıyorum. Hep giden geminin arkasından bakarken buluyorum kendimi. Ama artık ben giden geminin arkasından bakmak istemiyorum, o giden gemiye binmek istiyorum. Nereye gittiği umrumda bile değil. Bir kez, sadece son bir kez giden olmak istiyorum. Etrafımda derdimi anlatabileceğim dostlarım yok değil, varlar. Ama anlarlar mı, bilemem. Ya da onları sıkmak ister miyim dertlerimle? Tabiki de hayır. Aslında ben tam olarak ne istediğimi de bilmiyorum. Hem riske girmek istemiyorum, hem de ne olacaksın olsun diyorum. Bu iki en uç, en zıt çelişki bitirdi zaten hayallerimi.

Bir insan hayal kırıklığı yaşamamak için hayal kurmaktan vazgeçer anlarım da, bir insan hedef belirlemekten neden korkar? Bu kadar korkak ama aynı zamanda başına geleceklerinden korkmayacak kadar cesur nasıl olabilir? İçimde iki zıt karakterle yaşamak neden benim kaderim? İkinci karakter ne zaman doğdu? Ne zaman var oldu da bütün kararlarımı etkilemeye başladı? Eskiden ne güzeldi. Bir şey yapacak olsam en kötü sonucu düşünür ve o sonuçtan korktuğum için hiçbir şey yapmazdım.” Kötü bir resim asarım korkusuyla hiç resim asmadım; kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadım. (Oğuz Atay)” Tam olarak durumum böyleydi. Yaşıyor olmak her gün uyanmak ya da nefes alıp vermek miydi? Yaşadığıma hayat denir miydi? Yaşamak neydi? İnsanların benden beklentilerini gerçekleştirsem yaşıyor olur muydum? İnsanların beklentileri de bitmek bilmezdi. Herkes her şeyi başkasından bekliyordu. Çünkü bir şeyi kendin yapmaktansa başkasının yapmasını beklemek her zaman daha kolaydı. İnsanlar hep kolayı seçerdi. Sorumluluktan mümkün olduğunca kaçarlar. Kendileriyle çelişir insanlar, hem bazı şeylerin yapılmasını isterler hem de o işin yapılması için uğraşmazlar. Sevilmek isterler. Dizilerde, filmlerde gördükleri, kitaplarda okudukları karakterler gibi sevilmek isterler. Ancak o özendikleri sevilen karakter gibi sevmezler. Yarı yolda bırakır giderler. Sonra da; “biz kimseyi yarı yolda bırakmayız, onlar müsait bir yerde inerler.” derler. Seveni sevmezler, sevdikleri de onları sevmez. Herkes ulaştığını değil de ulaşamayacağını düşündüğünü sever. Ulaştığında da bir iki gün takıldıktan sonra sıkılırlar. Oysa “sevmek, yarıda kalan bir kitaba devam etmek gibi kolay bir iş değildi. (Oğuz Atay)” Ama anlamazlar. Sevmenin, sevilmenin ne olduğunu bilmezler. Bilenler zaten hep bir şeyler kaybeden iyi insanlardır. Sayıları oldukça azalmıştır onların. Nesli tükenmekte olan insan türleridir. Sahip çıkmalıyız onlara. Nesilleri tükenmemeli. Çünkü bu insan türlerinin nesli tükenirse gelecek nesiller sevgiden bihaber doğar, büyür, yaşar ve ölür. Bu bütün insanlığa ve insanlık tarihine büyük hakaret olur. Eğer sahip çıkmazsak bu insan türüne en kötüsü olur. “Sevgi, sevmek, sevilmek” vb. kelimeler anlamları bilinmediğinden kullanılamazlar. Ve zaman aşımına uğrayarak zamanla tarihteki yerini almak için raflara kaldırılır. Ancak kaldırıldıkları raflarda da unutularak tarihe bile geçemeden hiç var olmamış gibi tahta kuruları gibi böcekler tarafından imha edilmek suretiyle aramızdan geçip gider. Sevgiden yoksun bir dünya ise hayal bile edilemez. Hatta böyle bir hayali düşünmek teklif dahi edilemez…

tarantino

Hayata bir türlü tutunamadık. Hep ince çizgilerle kaybettik. Belki de hiç kazanamadık. Ama çok sevdik. Sevilmeyi az da olsa tattık. Ancak hiçbir zaman sevdiğimiz kadar sevilmedik.
Avatar

Latest posts by tarantino (see all)

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.