Kayıt Ol
Eyl 8, 2019
208 Views
2 0

Sosyal medya ve incik boncuklar

Written by

👉Sabahları sosyal medya hesabından “Ne harika bir gün herkese Günaydın🤗” mesajı yazıp işe “Ya, ufff! dün gece hiç uyuyamadım” diyerek gelen somurtuk iş arkadaşlarınız var mı?

👉Peki, öğle arası “Canım hiçbirşey yemek istemiyor, yemek görünce midem bulanıyor” diyen ve instagramında sağlıklı beslenmenin önemine binaen paylaşım yapan bir dostunuz.

👉Ya paylaşmanın önemini anlatan bir aforizma yazana ne demeli “Bölünürsek yok, bölüşürsek çok oluruz” filan diye. Ama ne dedense paylaştığı sadece kendi acısı ve mutluluğu olan bir tanıdık.

👉Kendisinin harika bir sırdaş olduğunu sanıp arkadaşının facebooktaki paylaşımının altına “Merak etme yanındayım” mesajını yazıp aslında içinden “Aman ne halin varsa gör” dediğini bildiğiniz insanlar var mı çevrenizde?

👉Kendi hayatından başkasını önemsemeyen ve nedense dünyadaki tüm sorunlarla ilgileniyormuş gibi görünüp “Lütfen sende imzala” diye kapital sermayenin oturduğun yerden kalkmaman için oluşturduğu pasif direniş sayfalarını gönderen insanlarla hiç bir arada bulundun mu?

👉Rüştünü ispat edememiş ve kendini kendiyle varedememiş lakin storyleri sanki öyle değilmiş gibi çekilen filtreli resimlerine bakmak zorunda olduğun kişi sayısı kaç?

👉Yılda bir kez gittiği tatili ( ki o da en fazla 3-4 gün) adeta yılın 365 günü tatildeymiş gibi paylaşıp geri kalan 360 günü “#tbt” için yani Throw Back Thursday için paylaşılacak resim seçmekle geçiren beşerler gerçekte sence hangi gezegenden?

👉”Yeni aldığım sandaletim ” diyerek nasırdan nasibini almış ayaklarını sergileyen kaç moda ikonu tanıyorsunuz?

👉Sadece bir ağacı çekebilmek için koca ormanı görmezlikten gelip, altına “Biliyor musun ben aslında odun seviyorum” diye yazma cesareti gösterebilecek bir kişi var mıdır?

👉Kendini hayvan haklarına saygılı, kediye köpeğe, börtüye böceğe meraklı gibi gösterip Ailurfobili, kinofobili, araknofobili arkadaşları ve bunların isimlerini paylaşılan resimde etiketlemek için ne kadar para istiyorsun?😁

👉Hayatında sadece bir kere yaptığın yamaç paraşütü deneyimini hayatının sonuna kadar paylaşmaya devam etmeyi düşünüyor musun? Bunun seni adventurist yapmayacağını biliyor musun?

👉Sosyal medyada yapılan paylaşımların bazıları diğer kullanıcıları özendirip kıskandırmak için yapılırken bazıları durup kendi boşluğunu kendine hatırlatmamak için sürekli hareket halinde olmak zorundaymış gibi hissedenlerin paylaşımlarıyla dolu. Biliyor musun? Ve yavaşlayıp ruhunun bedenini yakalamasını istemez misin?

👉Sırf resmini paylaşmak için çocuk doğurduklarını düşündüğün ebeveynlerle karşılaştın mı? Ve bir çocuğa hangi filtre uygulanırsa daha fotojenik çıkar (Not: Merak edenler olabilir.)🤔

👉Ya da aralarındaki aşkı kendilerinden başka herkesin bildiği bir çifttin dudak dudağa çekilmiş ve “Farkında değilmişiz gibi çek” direktifine mazhar bir fotoyu hiç Like’ladın mı? (Hadi kabul et, aslında unlike için gitti elin😆

👉Ya, yeni arabasına pasta cila çekip önündeki tamponuna bir ayağını dayayarak, elindeki tespihle poz veren ve altına “Demirden korksak trene binmezdik” yazan bir cesaret timsali eş dost paylaşımına maruz kaldın mı? (Çok sevdim yalan oldu. Zalım geceler🤪)

👉En güzel mangalı yakma ve yapma yarışmasında dereceye girmiş isli ve sisli enstantanelerle haşir neşir oldun mu? 🍢

👉Kaçınız “Hercai menekşeli kuşkonmazlı risotto” 🍲yediniz ya da “Solento usulü fettuccine”?🥙 Nerede kaldı, “İmam bayıldı,🍆 tarhana çorbası”?🥣 adını tadını unutmadık belki ama hiç instgramda resmini beğenen var mı?😋

👉Ha bir de, burası “Phuket adası” olsa beğenirdiniz ama burası “Kalem adası” aksi paylaşımları var ki; benim favorim ikisinide beğenmemekten yana😁

👉Sosyal medyada bunlara benzer daha birçok incik boncuk resimler ve konular olduğunu sanırım hepimiz biliyor ve tüm bunlara maruz bırakılıyoruz.

👉Sosyal medya hesaplarında insanlar normalde göründüklerinin sadece %5’ini sergilerler. Yani merak etmeyin hiçkimse sizden daha çok kutsanmış ve sizden daha fazla şanslı değildir. Ki yukarıda ki yazı bu durumun böyle olmadığını göstermek için oluşturulmuştur.

👉“Sırf sosyal medyada paylaşmıyorsun diye büyük plânların olmadığı anlamına gelmez. Hayatını yaşa ve bunu gizli tut. Mahremiyet herşeydir.”👈

Ertan Yavuz/ icaforiz_

Article Categories:
Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.