Kas 13, 2016
1593 Views
15 1

UMUT KATİLİ

Written by

Odamda gri tonlu bir duman hakim bütün heybetiyle. Külleriyle adını dizdiğim, nefesimle zikrettiğim sigaram; ölüm döşeğinde. Kül tablamda yanık izmaritler, cehenneme dönmüş kalbimi anımsatıyor her seferinde. Yaşamak için ateşe; ölmek için ateşe ihtiyacı garip bir seramoniyi izliyorum, karanlık gecemde. Senden sonra, sonralarımı sonlandırdığım bir yangın tutuşuyor; sensizliğe çorak ellerimde.

Giriş için çırpındığım saçma bir girişim cümlesi buldum yazıma. Beceriksizliğim diz boyu hala, yokluğunu anlatmaya. Aklımda hala bir ikilem… Cevap bekler sorulan sorulara. Bir kişinin yokluğu, nasıl anlatılabilir ki sende bu kadar varken hala? Kimin harfleri döner ki; yüreğinin onsuzluğunu, dilsizliğiyle anlatmaya? Kim uğurlayamadığını yolcu edebilir ki hayatından? Ya da hesap sormalı mıdır akıttığı her damla yaştan? Yoksa sessiz sessiz ağlamalı mıdır yorgan altından?

Söylesene sevgilim! Nasıl bu kadar umursamaz olmayı becerebiliyorsun hayatta. Nasıl sağır olabiliyorsun; her satırdaki sen çığlıklarına? Bu kadar olmaz dediğim ne varsa oldu hayatımda. ” Ben hep yanındayım ” dediğindeki korkum; gerçeğim oldu olalı hiç ayrılmıyor yanıbaşımdan.

Sana neler söylemek isterdim bir bilsen. ” Ben adını ezberimden hiç eksik etmezken; hep soyadını yakıştırmıştım adının ardına. Adın soyadımla bir olsun derken; soyumu kurutmana gerek var mıydı sevgilim? Ben senden önce de hiç sevilmemiştim. Senin de bunu hatırlatmana lüzum neydi? Ne değişti şimdi hayatında? Başın göğe mi erdi? Yoksa bütün hayallerin bir anda inimiverdi ellerine? Gittiğine, bittiğime değdi mi? ” diye hiç soramadım sana. Soramadıklarım sırtımda kamburun olarak kaldı. Doğrulamıyorum hayat oyununda.

Her şeye eyvallah da… Ben seninle nice umutlara gebe bir hayat beslemiştim gönlümde. Beni öldürmeni anlarım da… Umutlarıma düşük yaptırıp değdi mi umut katili olmana?

Ne söylersem söyleyim, boşa, biliyorum… Çünkü sen sağır ve körsün yaşanılanlara. Ama şunu asla unutma:

” Olurda bir gün seversen birini; ona umut bağlama. Piç umutlar yetiştirmek zor oluyor, gidenin ardına… ”

Ali ACAR

Latest posts by Ali ACAR (see all)

Article Categories:
Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.