Kayıt Ol
Ağu 18, 2019
184 Views
1 0

Var ama olmamış

Written by

Bir insan eğer ki kendiyle varolmayı beceremiyorsa, ya işiyle, ya eşiyle, ya çocuklarıyla, ya da kendiliği yerine ikame edebileceği başka bir nesne veya durumla varolmaya çalışır. ilk bakışta bu durumlarda herhangi bir sıkıntı yoktur. Fakat kaybedilmiş kendilik duygusu ne kadar çoksa diğerleriyle özdeşleşmesi de o kadar yoğun olur ki, bu durumda kendisi için dönmeyen ama başka şeyler için döndüğü bilinen bir dünya yaratılmasına sebep olur. Dünya kendi ekseni etrafında bir tam tur dönüşünü ortalama 24 saatte tamamlar ama güneşin çevresini 8766 saatte. Yani diyebiliriz ki, kendinin farkında olan kişi bir dünya olduğunun da farkındadır. Dünyanın da kendi etrafında dönüyor olması; gece gündüz farkını, rüzgarların farklı yönlerde esmesini, hava basıncının değişmesini, yönleri tayin edebilmemizi ve daha pekçok değişimin gerçekleşmesini sağlar.

Oysa durmuş ve sadece güneşin etrafında dönen bir dünya, tek tip bir gün yaşamamızı yani sadece gece veya gündüze, rüzgarların çok şiddetli veya hiç esmemesine, hava sıcaklığının ve basıncın ani çıkışı veya düşüşüne, hangi yönde ya da ne tarafta olduğumuzun bilinmemesine neden olur. Takdir edersiniz ki bu durum da insanlara ve diğer canlılara göre sürdürülebilir bir yaşam tarzı değildir.

Sonuç olarak hayatımızı durdurup, kendiliğimizi unutarak bir başkası üzerinden yaşamaya çalışmak varolmadığımız anlamına gelmesede diğerleri etrafında şekillendirilen bir yaşam tarzı da kendi ekosistemimiz için sürdürülebilir değildir.

Evet belki cisimsel olarak varsındır ama düşünsel olarak çoktan başka çekim güçlerinin etkisi altında kalıp onların etrafında dönmeye başlamışsındır.

Danimarkalı varoluşçu filozof Soren Kierkegaard’a göre var olmak; birey olmak, çabalamak, seçenekleri değerlendirmek ve seçim yapmak, karar almak anlamlarına gelir. O halde kendinin farkında olan kişi kararlar alabilen, seçimlerini yapabilen ve tüm bunları gerçekleştirebilmek için çabalayabilen bir birey olmalıdır. Tüm bunları yaparken de diğerlerini yani tıpkı dünya gibi güneşin etrafında da dönmeyi de unutmamalıdır. Bir başkası için değil, bir başkasıyla uyum içinde farkındalığını artırmalı ve böylece yaşam döngüsünü tamamlamalıdır.

“Kendisini açıklayamayan ve farkında olamayan kişi sevemez. Sevemeyen kişi de dünyanın en mutsuz insanıdır.”

Ertan Yavuz / icaforiz_

Article Categories:
Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.