Kayıt Ol
Mar 23, 2015
2332 Views
0 0

yağ-yağmur

Written by

IMG_20140908_185109 (1)

Yağmur.
Yağmur yağıyor. Şehirlerden bir şehre, şehrin yollarından birine düşmüş perişan, dizleri kanıyor. Yeterince yağdıysa, kalksa olmaz mı? Yokuşları evlere bakan bu şehrin yolları dar. Yeterince sıktıysa  bitse olmaz mı? Hadi ben bakmamışım, güneş de benim yüzüme hiç bakmamış bu şehirde. Asfalt için dökülen çakıl taşları zifte bulanmış. Değişmez aslında taşın rengi. Değişseydi; onu yıllarca tanımak için elinde taşıyan  âmâ taş ustasının elinde renk değiştirirdi fedakarlık edip. Sevdanın karşısında feda etmek de var, feda olmak da. Erir, renk verir ama değişmez taş. Bir zeytin çekirdeği eritir, bir damla su belki ve belki bir deniz dalgası. Kuma döner unufak olur ama değişmez. Bir damla gözyaşı eritir. Gözyaşı değişir taş olur, taş değişmez. Gerçek olmayan; her renge girer başkasının iradesinde. Taş kabul etmez. Sessiz kalır, meyve çiçekleri yerine kendi ıslansın ister, “Yüreğim taş kesti” ne demek öğretir. Sadece ıslanır üstü başı. Ben gibi.
Taşlar yağmurdan ıslanmış. Kayıyor. Bedenim gibi.Yağmur.
Kendini anlat desek nasıl anlatır? Önce Havva’ya mı deydi, Adem’in yüzüne mi? Yüzyıllardır anlatıyor insanoğlu, o dinliyor pervazlarda. Kaç yaşındaysa insanoğlu, o zamandır tanıyor bizi yağmur damlaları. Bizi bizden iyi tanıyor. Anlatıyoruz ya, biliyor.
Yağıyor vakit tanımadan. Gece gündüzü, sabah akşam bilmeden. Kaderinden habersiz bazen bir kuşun kanadına, bazen bir bebeğin adına konuyor. Tadsız zannediyoruz, dilimizin ucuna şeker oluyor. Buram buram kokuyor. Ninelerin sözünü yasakladığı toprak kokusunda.Cansız zannediyoruz, ses veriyor. Buluta vedasını biliyoruz, gökyüzüne sevdasını. Hayal kırıklıklarımızı; yağmurun, bulutun gözyaşı olmadığını sanıyoruz. Sokak oyunları oynuyor her birimizin çocukluğunda balkon demirlerinde.Yağ satıyor, bal da eriyor. El ele tutuyor, kapıyı bezirganbaşı açıyor. Kör bir ebe oluyor, çekip getirdiklerinin yüzlerini yan yan gösteriyor içeridekilere. Evlerimize dışarıdan bakıyor. Pencereye vurduğu parmaklarındaki yüzükler ışıldıyor. Her biri bir sevdanın nişanesi yüreğinde, Anadolu Kadını’ nın dövmeleri gibi yüzünde.Yaşlansa da silinmiyor, hangi acısının altına sürme çektiği belli olmuyor. Derin gamzeler var yüzünde, çukur. Sevdaları ve acıları mı birikmiş içine yıllardır? Evlatları mı hiç koynundan ayırmadığı, dostları mı dışarıdakiler? Sokaktan gelen bir misafir gibi boynu mu bükük? İçerden görünmüyor. Bir kadın saçına konuyor, Ortaçgil’ in şarkısıyla.Uzun, ince ince…Yağmur.
Penceresinden baktığı evlerden birinde, bir çocuk tekerleme söylüyor:
Yağmur damlalarından tavşan niyeti tuttum bugün.
birinden babam çıksın gelsin istedim.
Birinden tavşan çıksın.
Birini tutamadım.
Kıyamadım.

 

-“Kahve mi içersin, çay mı?”
-“Kurabiye yaptı annem zeytinyağı koydu seversin” diyor “bizim denizlerden. Zift gibi kapkara oldu çay ama…Batırır yersin zeytinyağının hatırına”

 

devam ediyor yağdığımı fark etmeden;

“Al elimden”
“Yağmur başladı, gel pencere kenarında oturalım.”

 

Yağmur.
Gözlerimden akıyor.Dışarıdan onun penceresine vuruyor.

 

-“Neden aramıyorsun?” diyor.
-“Mezarlıklarda kimse birbirine kötülük yapamaz. Ismin Melek olursa da ölürsün, Sonsuz olursa da.Ölürsem ve bilirsen ben olduğumu selamı okutma.Bizim mahallede kimse tanımaz ruhumu. Sen oku. Sen tanırsın ruhumu.”
diyorum.
-” Aramıyorsam iki sokağın birleştiği yokuşta, yağmurun ıslattığı çakıl taşlarından kayıp yığılmışımdır.”
“Sen niye kaldırmıyorsun?”

eylulokay

Bir deniz deliliği yaşıyorum.
Avatar

Latest posts by eylulokay (see all)

Comments to yağ-yağmur

 • Benim için yağmur;
  Bazen bir baba şefkati,anne sevgisi oluyor.Bazen beklenmedik bir anı oluyor,bazen bir sevgili özlemi ile düşüyor şakaklarıma,bazen ise hiç beklenmedik bir hadise.Maalesef ki sadece katrelere yazdığımız düşünülüyor.
  Yazının sıkı bir girişi var ama gelişme noktasında bu rahatlığa dönüşmüş ve ironi oluşuyor.Noktayı koymakta biraz erken mi davrandın acaba?

  Avatar GriMyWharF 24 Mart 2015 10:49
  • insanın içinde yaşadığı gibi.Bazen sert, bazen rahat,bazen umutsuz bazen sonsuz.Yazının üstünde oynamak için burdayım. Teşekkür ederim.

   Avatar eylulokay 24 Mart 2015 10:55

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.