Nis 15, 2019
277 Views
0 0

aşılmaz sanılan yolları mantığımızla aşalım

Written by

                           AŞILMAZ SANILAN YOLLARI MANTIĞIMIZLA AŞALIM

               Kararlarımızı mantık ölçüsünde mi, duygusallığın getirdiği noktaları gördüğümüz anda mı alıyoruz? Ben bu yazımda duygusallığın ve mantığın biz insanlar için doğurduğu sonuçların faydasını ve zararlarını anlatma çabasında olacağım.

                Sizlerle bir düşüncemi paylaşmakla başlayacağım bu yazımı kaleme almaya. Duygusalca davranarak hareket etmek insanın güçsüz düşmesine sebep olan en büyük zaafıdır. Mantıklı düşünerek hareket etmek ise güçsüzlüğün ortadan kalkmasında en büyük, en önemli etken olmuştur insanların düşünce yapılarında. Bu bahsetmiş olduğum iki kavram bizlerin düşünce yapısını farklı değişiklikler içine alıp götürmektedir. Bir çoğumuz bir karar alırken mantığımızın önüne duygusallığı koymaktan geri kalmıyoruz. Bu yapmış olduğumuz hataların da doğurduğu ve doğuracağı sonuçları görmek bile istemiyoruz. Ama sonuçlarını görmek istemediğimiz hatalarımızın farkına vardığımız zaman ne yazık ki iş işten geçmiş oluyor. Uğramış olduğumuz kayıplar bizleri daha çok hata yapmanın eşiğine sürüklemeye devam ediyor. Bizlerin ders çıkarmadan yapmaya devam etmekte olduğu hatalar, bir sel misali alıp önünde sürükleyerek götürüyor. Bu selin içinde sürüklenmemek için yapmamız lazım gelen, mantığımızı her daim ön planda tutmaktır. Duygusallık mantığımızı yenerse hiç de hoş olmayacak ,dönülmesinin mümkünatı bulunmayan kararlara imza atmak zorunda kalabiliriz.

                 Bu bahsettiklerimi yapmamak için de her daim mantığın ön planda olması gerektiği kanaatinde olmuşumdur. Düşünülmemesi gereken bir husus var siz değerli okurlarıma anlatmak istediğim. Benim duygusuz olduğum anlamına gelmemeli kaleme aldığım bu yazım. Duygusuz değilim elbette ama düşündüğüm her şeyde doğruluk payının olduğu kanaatine varılmalıdır.

                  Varmak istediğim kanaatte, mantığı duygusallığın arkasında bırakıp büyük hatalar yapmadan girilen yolun sonuna ulaşabilmektir. Mantıklı düşünerek hareket edilmeli, duygusallığın ön plana alınması felsefesinin sonu getirilmelidir. Eğer mantıklı düşüncelerimizi yok ederek duygusallığı göz önüne almaya devam edersek bu büyük kayıplara uğramamıza en önemli bir sebeptir. Değerli okurlarım, duygusallığı tamamen yok edin demiyorum elbette ama sizler hayatınızda olumsuz etkiler yaratmasına izin vermeyin. Mantıklı düşüncelerinizi yok edip duygusallığa yönelirseniz her anınıza yeni kayıplar eklenir.

                  Sizleri zarara uğratacak olan bu kayıpların hayatınızı etkisi altına almaması için her daim mantığınızla hareket edin ve almakta olduğunuz kararlarınızı kırk ölçüp bir yaparak alın. Ve beyninizi duygusallığın esaretine bırakmayın. Kapıldığınız bu esaret yer bitirir, tükendiğinizin farkında bile olmazsınız. Yine söylüyorum, duygularınızı tamamen yok edip taştan bir yüreği içinizde taşımanız değil sizlere anlatmak istediğim. Sadece duygularınızın mantığınızın arkasında kalması ve mantıklı düşüncelere sahip olmanız.

                  Sizlerin belli bir mantık ölçüsü ile alıp uygulamadığınız kararlar, kendinize yaptığınız yahut yapacağınız kötülüklerin başlangıcıdır. Ben kalemimden dökülen bu sözcükleri özenle seçip sizlerin önüne getirmek için kafamın içerisinde olabildiğince ince eleyip sık dokuyorum. İstiyorum ki insanlar verdikleri kararlardan pişmanlık duymasınlar. Keşke kelimesinden her daim uzak kalsınlar.Son pişmanlığın hiçbir zaman fayda vermediğini bir daha unutmamak üzere kafalarının en bilindik yerine kazısınlar. Bana her zaman şu güzel öğütler verildi: Pişman olacağın bir şeyi asla yapma; aklınla mantığınla hareket et ki yanılgıya düşme.

                 Benim için bu öğüt bir çizgi olmuştur. Asla duygularımın mantığımın önüne geçmesine izin vermem. Duygularımın mantığımın önünde yer almasına izin verirsem bu yaptığım dönülmeyen hataların başlangıcı olur. Dönülmez hatalara düşmemek için kararlarınızın belli bir mantık ölçüsünde alınmasına özen gösterin. Gösterilmesi istenen ve hayatınızı büyük ölçüde değiştireceğine inanılan özen, sizin için en büyük kazanç olacaktır.

                Evet değerli okurlarım, ben bu yazımı kaleme alırken iki duruma dikkat çekmek istedim ve sizlerin anlayabileceği bir şekilde özetlemeye gayret gösterdim. Konuyu mantığın önemine vurgular yaparak anlatmanın uğraşı içerisine girdim. Değerli okurlarım sizlerin yapması gereken tek bir şey var; mantıklı düşünerek hareket edip bu düşünce ile de hayatınızı olumlu yönde ilerleteceğine inandığınız kararlara imza atmanızdır. Attığınız bu imza, sizlerin hayatınızın en önemli değişikliği manasına gelmektedir. Duygularınızı ön plana alıp pişmanlık duyacağınız kararlar almayın. Duygusal düşüncelerle almış olduğunuz kararların sizi dönülmez hatalara sürüklemesine izin vermeyin. Her daim mantığınızın ön planda kalmasına özen gösterin. Duygusallıkla almış olduğunuz kararlarınızı ölçüp tartmadan uygulamaya koymayın. Mantığınızla hareket ederek kendinizi ömrünüz boyunca üzüleceğiniz hatalar içine düşmekten kurtarın. Yapmış olduğunuz hatalarınızla yüzleşmeye devam edin ve yüzleştiğiniz hatalarınızdan ders çıkarma yolunda adım atın. Atmakta olduğunuz adımlarınızı en ince ayrıntısına kadar hesaplayın ki ayağınız bir taşa takıldığı anda sizleri çıkılması imkansız uçurumlara sürüklemesin.

                 Duygusallığın aldırdığı kararlar, insanların yaşanan bu güzel hayatı yaşanması anlamsız bir moloz yığını haline getirmesinden ibarettir.

                Şunu da hiçbir zaman unutmayın; mantığımızla girdiğimiz hiçbir yol aşılmaz değildir.

Hüseyin İBİŞ

Engel Sizsiniz...
Hüseyin İBİŞ

Latest posts by Hüseyin İBİŞ (see all)

Article Categories:
Deneme · Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.