Kayıt Ol
Ara 4, 2018
431 Views
1 0

başkası olma kendin ol

Written by

BAŞKASI OLMA KENDİN OL
Biz insanlar neden kendimiz olmaktan kendimiz gibi davranmaktan kaçıyor, neden birilerine özeniyoruz?
Ben yine bu konuda kendi fikrimi beyan edeceğim. bizler genellikle şu düşünceye sahip oluyoruz :Kendimiz olmayı küçük düşürücü bir durum olarak görüp hep başkalarına özenerek yaşıyoruz.Hep onların yaptıklarını yapmak istiyor, yaptığımız bu hareketlerle kendimize iyilik yaptığımızı sanıyoruz. Kendimiz olmak değil de başkalarına özenerek yaşamak kendimize yaptığımız en büyük kötülüktür aslında. Buna inanmak istemiyor, aynı hareketlerimize devam ediyoruz.
Özenti ile kazanılan yaşamın hiçbir güzelliği yoktur, olamaz da.Kendimizi her zaman her yerde kendi düşüncelerimizle ön plana çıkarmalıyız ve başkalarının düşünceleri ile biz,biz olamayacağımızı anlatmalıyız insanlara. Başkası olmaya çalışmanın bizim için hiçbir kazanç sağlamadığını gösterebilmeliyiz.
Yine kendimden örnek vereceğim sizlere sevgili okurlarım.Ben çocukluğumda ve gençliğimin ilk yıllarında yerli dizilerdeki kahramanlar ve onların yaptığı kahramanlıklara çok özenirdim.Ben bunun gibiyim ben bunun yaptıklarını yaparım derdim ama sonra düşündüm ki bu yerli dizilerdeki kahramanlar ve onların yaptıkları ucuz kahramanlıklarla hiçbir yere ulaşılmazmış.
Düşündüm ben ne o, ne bu, ne de şu olmalıyım ben ancak kendim olursam ben olurum diye yaşamaya başladım. Özenti, seni ancak olduğun yerde kalmaya mahkum bırakır düşüncesi ile kendi kararlarımı alıp yanımdaki insanlarla paylaştım.
Sevgili okurlarım özentinin kendi kararlarınızı etkilemesine engel olun.Bir başkasının kişiliğine bürünmek, onun gibi yaşamak bizler için bir avantaj sağlamaz.İlkemiz şu olmalıdır:Başkası değil kendimiz olmalıyız.
Birilerinin kimliğine bürünmek istemek, bizlerin kalben çürümeye mahkum olduğumuzu göstermektedir. Kendimiz olmak ise yenilgiden kurtulup zaferi elimize aldığımızın büyük bir kanıtıdır. Bizler her zaman şunu ilk önce kendimize sonra da kendimizden sonraki nesillere anlatmalıyız. Özellikle çocuklarımızın gereksiz çizgi film kahramanlarından etkilenmemeleri gerektiğinden bahsedip onların özenilmemesi gereken boş kahramanlar olduğunu göstermeliyiz.
Sevgili okurlarım belki sizlere bu yazdıklarım manasız, boş bir satır yığını olarak görünmekte fakat bu yazdıklarım gerçekten boş bir satır yığını değil. Bu yazdıklarım özenti yüzünden kendimiz olmaya gayret etmediğimiz her anımızın bir kayıp olduğunu ispatlamak içindir.
Ne bir çizgi film kahramanı ne bir dizi kahramanı olmaya özenmeyelim sevgili okurlarım.Bizler başkası değil bizler kendimiz olalım.Kendi benliğimizin hiçbir zaman özentinin esiri olmasına izin vermeyelim.
Kendimizin kahramanı olup bizden sonrakilere de kendi kahramanları olmayı öğretmek için elimizden gelen her ne varsa hatta elimizden gelenden daha fazlasını yapalım.

Hüseyin İBİŞ

Engel Sizsiniz...
Hüseyin İBİŞ

Latest posts by Hüseyin İBİŞ (see all)

Article Categories:
Deneme · Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.