Haz 15, 2017
811 Views
1 0

Bilişim Suçları #3

Written by

..Uyandığımda etrafı esrar kokusu sarmıştı. Özlem beni bir kere daha hayal kırıklığına uğrattı. Aslında artık umurumda değil. Eskisi gibi değiliz, aynı evde yaşıyoruz fakat tamamen duygularımızdan arınmış vaziyetteyiz. İş harici, sosyal hayatta pek bir araya gelmez yada konuşmayız. Zeka, görüş ve mantığına hatta birçok yanına hayran olduğum birisi. Elimi yüzümü yıkadım, salon’ a geçip;
-Günaydın.
-Günaydın.
Bir saat sonra mesaimiz başlıyor. Dosyalarımız, bilgisayarlarımız ve internet’ in olduğu her yeri ofisimiz olarak benimsiyoruz. Molalar dışında hiç bir zaman işimizi aksatmıyoruz. Çalışma zamanına kadar, önceden yaptığım çizimleri eleştirmek için biraz göz gezdirdim. Yasal olamayan yollardan onlarca kazancım var ve bunu hiç kimse ile paylaşamıyorum aynı zaman’ da kazandığım paradan tek bir kuruş bile harcayamıyor’ um. Tüm bunlar, tüm bunlar yakında her şey açığa çıkacak ve ben rahatlayacağım. Özlem ortamı düzenledi. İkili koltuğun yanında ki tekli koltuğu alçak masanın karşısına çekip, bilgisayar ve dosyaları masanın üzerine bıraktı. Dosyalardan biri dikkatimi çekti ve tam elime alacaktım ki; ‘Arkanı toplamakta bir numarayım.’ diyerek Özlem lafa girdi. Özlem’ in bu atağından sonra anladım ki mesaimiz başlamıştı. Evet hep iş istiyorum, daha fazla iş. Bu sabah saat altı civarı evimin sokağına dönmeden önce ekipleri fark edip dosyaları Enes’ in aparman kapısının altından içeri itmiştim. Peki nasıl oldu da dosyayı Enes’ den aldığını soracaktım ki, Tek ihtimal mutfağın arkaya bakan camından görmüş olabileceği aklıma geldi fakat tek soru, Enes’ in hangi ara dosyayı evime getirdiği. Onu’ da ilaçlar sayesinde geçen ağır uykuma borçluyum.
Özlem; ‘Evet, bu gün yalandan olan ve sadece kağıt üzerinde görünmeyen şirketimizin başlangıcından şuan’ a kadar başından neler geçtiğini anlatacağım.’ Gözlüğünü taktı ve inanılmaz çekiciydi, toplantı sonrası dışarı çıkacağı belliydi makyajın’ dan. Elindeki kalem’ i hafifçe dudaklarına sürdü ve önündeki dosyaları karıştırdı. Kısaca göz attığı dosyayı kısa mesafeden masaya fırlattı ve devam etti; ‘Ayrıca bu gün 365 gün önce kurduğumuz şirketin yıl dönümü. Hatırlıyorum da o zamanlar ilk yıl dönümünü muhteşem bir parti’ ile kutlamayı hayal ediyorduk şimdi halimize bak, kendimizden gizleniyoruz. Bildiğin gibi yola üç kişi ile çıktık, biz ve Ozan. Ozan ile iyi giden iş ahlakımız sayesinde, beş bin liralık sermayemiz bir ay’ da ikiye katlandı.’ Kahvemiz’ den birer yudum aldık. Neredeyse ağzından çıkan altı cümle bizi geçmişe götürdü. O günlerde ki hedefimiz şuan kinin çok, çok altında’ idi. Kahvenin dudağında bıraktığı ıslaklığı’ peçete’ ile silip devam etti. ‘ ”

İnternet üzerinden yaptığımız alım, satım sayesinde kasamızdaki on bin lira bir ay’ da tekrar iki’ ye katlandı ve yirmi bin lira’ ya dönüştü. Bu arada, her şey yasal ve düzenli gidiyor. Tabi o zamanlar kendimize ait bir hayatımız vardı..’ Özlem bu aralar bunu çok yapıyor farkında olmamam imkansız. Ona ait sineye çektiğim duygularımı tekrar canlandırmak istese de, her seferinde yanıtsız kalıyor. ‘ Amerika daki kuzeninin aracılığı sayesinde ufak çaplı giyim markaları ile anlaşma yapıp burada satışa sunduk. Giyim ürünleri yeterince yer edindik’ den sonra, elektronik cihazların satışında artış göründü.’ Akıcı bir şekilde konuşuyor ve sürekli masadaki dosyaları karıştırıp aynı zamanda bilgisayardan sunumuna devam ediyordu. Bütçe ve artış işi tamamen Özlemde olduğu ve hepsi hakkında fikrim olduğundan, konuyu şirket içi düzen’ e getirdim. Her şeyi yeniden başlatmanın tam zamanıydı ve hevesle devam etmesini rica ettim. ‘Çaylaklık çağını atlatıp kendi bilgisayarlarımız az geldiğinde yeni bilgisayar almamızı önermiş’ idim. Fakat internet kafe kiralamanın daha avantajlı olduğu konusunda anlaştık ve orta seviye bilgisayarlarla dolu bir kafenin üst katını kiraladık. Aynı zaman’ da satış yaptığımız sitelerin tasarımından en ufak noktalarına kadar sen ilgilendin. Bu ara’da pahalı çizim programları satın alıp, şirket logo, afiş, poster tarzı onlarca proje tasarladın. Tabirin’ ile internet şirin’lerinin araştırmasıyla, açık’da görünen çerez dosyalar sayesinde mali olarak 7 bin lira ceza’ ya mahkum edildik ve adli hiç bir belgeye imza atmadık.’ Bu’da kesinlikle ustalığımızın ve bu işin eri olduğumuzun kanıtı, kesinlikle. Ürün artışları yüzünden durum kontrol edemeyeceğimiz hale geldi ve bazen günün yirmi dört saat’ i altı bilgisayarda çalıştık ve hatta bilgisayar robotların’ dan faydalandığımız halde yetişemedik, ayrıca alım, satım, takas, çizim’ in yanı sıra borsa ile ilgilenmeye bile başladım. Küresel ve güvenilir internet siteleri sayesinde yatırım yapma fırsatı buldum. Uyumak yerine kitaplar okuyor, girişimcilik konusun’da kendimi daha fazla geliştirmenin peşindeydim.”

Özlemi dinlemeye devam ediyordum. İsimsiz olarak birçok haber sitesine başlık, tv programına konu, gazeteye yazı olduk… Gizlenmeyi çok iyi biliyorsun.’ Kahvelerimiz bitti, Özlem diliyle dudaklarını ıslattı ağzının kuruduğunu ve su içmesi gerektiğinin farkına vardım. Fakat alışkanlığıdır ki iş sırasında tuvalet ihtiyacı hariç konuyu dağıtmaz. Kendimi bahane ederek susadığımı bildirdim ve mutfak’dan bir bardak’da Özlem için getirdim..

Kant Kahinat

İnanman gerekmez sözlerime, gözlerime bakman yeter.
Kant Kahinat

Latest posts by Kant Kahinat (see all)

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.