Eyl 20, 2019
215 Views
0 0

boş huzursuzluklar kalplerde yer bulmasın

Written by

       BOŞ HUZURSUZLUKLAR KALPLERDE YER BULMASIN

    Kalplerimizi dolduran huzursuzlukların hayatlarımızı alt üst etmesine neden izin veriyoruz?

İnsanların kalbinde yer eden ve yaşamakta oldukları hayatlarını olumsuz yönde değiştiren en önemli nedendir huzursuzluk. Biz kendimizi kurtarmak için değil de adeta içinde kaybolup gitmek için tutunuyoruz bu önemli nedene. Fakat düşünülmüyor ki kendimize acı verme yolunda yürünmemeli. Kalbimizde doldurulması imkânı olmayan büyük boşlukların yer alıp bizleri acılar içinde kıvrandırmasına izin verilmemelidir. Sözünü etmekte olduğum izin verildiği takdirde huzursuzluklar kalplerimizde yer etmeye devam edecek bir an olsun yakamızı bırakmayacaktır. Bu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

   Akıllardan çıkarıldığı zaman yüreklerin çektiği acıların son bulması imkânsız bir hal alacak yüzlere bakıldığı zaman beklenen bir tek gülümsemenin adının anılmasına fırsat tanınmayacaktır. İçimize çöreklenen gözlerimize gülümsemeyi unutturan acıları kalplerimizi doldurup hayatlarımızı alt üst etmesine izin vermekte olduğumuz huzursuzlukların yakamızdan düşmeyeceği aşikârdır. Yazımda sözü geçen acıların bizleri terk etmesini gönülden istiyorsak yapılması lazım gelen tek bir şey var: Bilinmektedir ki kalplerimizi yok yere işgal eden huzursuzluklar oradan hiç düşünülmeden sökülüp atılmalıdır. Eğer çıkarılıp atılmazsa hiç unutamayacağımız acıların bizi beklediği akılların bir köşesinde her daim yer etmelidir. Kalplerimizi doldurup hayatlarımızı alt üst ederek bizi yiyip bitirmesine izin vermekte olduğumuz huzursuzlukların sadece kendimize değil yanımızda bulunan bizlerin iyiliği için çaba gösteren insanlara da büyük zararlara uğrattığımızın farkında olunmalı, davranış şekillerimiz ona göre düzene sokulmalıdır. Biz sadece kendimize acı çektirmiyor yanımızda bulunarak yardımımıza koşan insanları da haksız yere cezalandırıyoruz. Bir nevi kendimizle beraber onları da karanlıklara sürüklüyoruz. Her daim zihinlerin bir köşesinde yer alması gereken bir şey var, bizlere kim olduğumuzu unutturmakla yükümlü olan boş manasız huzursuzlukların vicdanımızdan bizi mahrum bırakmak istemesidir. Onun için sonunda üzüleceğimiz hiçbir şeyi faaliyete geçirmemek bizim için en doğru olanıdır.                                        Hayatımızda bir sürü sınava tabi oluyoruz bahsettiğim sınavların birçoğu yazılıdır genelde yanlışlar doğruyu götürmekte o yazılı sınavlarda fakat bizim tabi olduğumuz sınav yazımın başından bu yana sizlere aksettirdiğim büyük öneme sahip olan huzursuzluk konusudur. Yazılı sınavlarda doğruyu yanlışlar götürürken bu sınavda bir tek yanlış bir daha elde edemeyeceğimiz doğrularımızı alıp götürmektedir. Diyorum ki değerli okurlarım hayatımızda yapmakta olduğumuz bir tek yanlış inanmakta olduğumuz doğrularımızı elimizden alıp yitip gitmemize sebep olmasın. Tabi olduğumuz bu zorlu imtihanın bizlere neler kaybettireceği enine boyuna ölçülüp biçilerek hareket edilmeli elimizden geldiğince kazanmanın yollarına girilmelidir. Kalplerimizi bir toprak misali işgal etmekte olan huzursuzluklarında daha büyük acılara gebe kalmadan çıkarılması için ince hesaplamalar yapılmalıdır. Sözü geçen hesapların ince elenip sık dokunarak icra edilmesi en önemli şarttır. Dünyamızı değiştirmesine izin vermekte olduğumuz huzursuzlukların daha fazla yüreklerimizde yer etmesine müsaade etmeye devam etmemiz halinde hayatlarımızda büyük farklılıkların yer bulacağından hiçbir şekilde şüphe edilmemelidir. Bahsi geçen can yakan farklılıklar kalplerimizde kaldığı süre içinde kor olup yanan ateşin bizleri yakmayı sürdüreceği unutulmamalıdır. Unutulması halinde üzerimizde silinmesi imkânsız derin izler bırakır.

    Kalplerimizi dolduran bizlere büyük zararlar veren huzursuzluklar sayesinde uğramakta olduğumuz kayıpların kazanca çevrilmesi gerektiğini anlatmak istedim sizlere kaleme almış olduğum bu yazımda siz değerli okurlarımla başarabileceğimize inandığım şeyin kalplerimizde yük ettiğimiz huzursuzluklardan el ele verip kurtulacağımızın bilinmesi bu yola inanarak vazgeçilmemecesine çıkılması gerektiğidir. Evet değerli okurlarım unutulmaması lazım gelen bir şey daha var birlikte çıkmakta olduğumuz bu yolda önümüze çıkan hiçbir engeli tanımadan yolumuza koşar adım devam etmemiz tek şarttır.

     Kalplerimizde boş huzursuzlukların yer bulmasına izin vermeyelim. Tabi olduğumuz bu zorlu sınavda bir tek yanlışın doğrularımızı elimizden almaması için önümüze çıkan zorluklardan omuz omuza kurtulalım. Birlikte yürüyeceğimiz bu zorlu yolu kendi çizdiğimiz şekilde yürüyelim. Kalplerimizde her daim güzelliklere yer verelim. Yürek yüreğe girmiş olduğumuz bu sınavı en büyük başarı ile sonuçlandıralım. Edinmiş olduğumuz uğrunda fedakârlıklardan kaçınmadığımız amacımızdan hiçbir zaman feragat etmeyelim.

Hüseyin İBİŞ

Engel Sizsiniz...
Hüseyin İBİŞ

Latest posts by Hüseyin İBİŞ (see all)

Article Categories:
Deneme · Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.