Kayıt Ol
Tem 20, 2014
1284 Views
0 0

KARDEŞLİK

Written by

Kardeşlik,sadece bir gen ortaklığından mı ibarettir? Aynı evde yaşamak,ebeveynlerin aynı olması mıdır sadece? Yazar der ki ”Gerçek Dostlar,tanrının bize vermeyi unuttuğu kardeşlerdir.” Yazarında dediği gibi,eğer gerçek dostlar edinirsek de kardeşlik duygusunu yaşayabileceğimizi düşünüyorum.

Peki kardeşlik sadece bireyler için mi gereklidir ya da başka bir şekilde soracak olursam toplumlar arasında da bir kardeşlik gerekmez mi? İnançların temelinde ”ırk,dil,din,renk” ayrımı yapmaksızın insanı yaratandan ötürü sevmek vurgulanmıştır.Aslında bu kardeşlik ortamı için atılmış sağlam bir temeldir. Ne yazık ki günümüz toplumları daha doğrusu toplumu oluşturan bireylerin tek bir amacı kalmış durumda ”daha çok nasıl kazanırım?”,”nasıl en zengin olurum?” işte bunun gibi aşırı hırsla sorulan sorular insanı hep kötüye yönlendirmekte nitekim bunun sonucunda iyiliğe dair manevi duyguların hepsi harap olmuş insanların tek derdi maddiyat olmuştur.İnsanoğlunu bu maddi hırsı ve kıskançlığı esir almış durumda ne yazık ki ”Habil ile Kabil” genleri bile ortak olmasına rağmen kıskançlık ve hırs kardeşliklerini de bitirmemiş midir?

İşte bu yüzden eğer toplumlar arasında bir kardeşlik köprüsü kurmak istiyorsak öncelikle yapmamız gereken rekabet ve kıskançlıkla büyümüş nesilleri ıslah ederek ve yeni yetişen nesillere bunları aşılamadan onları hayata hazırlayarak başarılı olabiliriz. Sizce de öyle olması gerekmez mi?

Cebrail Vural

Mardin de doğdum.Mardinde yaşamaktayım.Lise Son öğrencisiyim.
Avatar

Latest posts by Cebrail Vural (see all)

Article Tags:
· · · ·
Article Categories:
Akademik · Deneme

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.