Kitap Gönder
Haz 12, 2014
19217 Views
7 0

Babaya Olan Özlem; Akıl Almak

Written by

Baba-çınar-ağacı-gibidir
Zaman;
Bazen düşünüyorum da Ne çabuk geçti. Çocukken Eskittiğim ayakkabıların desenleri aklımda hala, elinde oklava beni kovalayan bir ana. belki de yoktu, yoksunduk ama çocukken hiçbir şey ifade etmiyordu bunlar.

Yıllar geçtikçe hep yeni tatlar, yeni acılar yaşadık. Kimisi vurdu geçti. kimisi bir kurşun misali sıyırdı. Mutluluklar hep kalıcı olsaydı keşke ama olmuyor işte. Ve gün geldi yaş oldu yirmi dolu dolu on dokuz der annem olsa şimdi. Ve ben o yaşta tatmıştım o kelimelere dolmayan acıyı, sancıyı. bir vefat bu kadar mı? vururdu ya hu! insanı. Yıllarca, arkamda duran adam en lazım olduğu çağlar da yoktu, kaymıştı avuçlarımdan. ilk günler hatta yıllar da hiç unutamadım o büyük dalları olan çınarı, lakin zaman geçtikçe yaşam onu da unutturdu zaman zaman. Gözümden dökülen yaşlar dudağım da kurudu kimi zaman, bazen düşünüyor insan; “Ya babam şimdi olsaydı ne önerirdi” diye. arabam bozulduğunda, bir işe başladığımda, yada bir kıza vurulduğumda. Babamın fikrini almak içimde hep ukte olarak kaldı. Kimisi babasına sarılmaya çekinirken. ben ona soru sormayı, ondan akıl almayı bile özledim. İnsan bunu özler mi ya! dersiniz. Özlüyor arkadaş insan bu kadar basit şeyleri bile özlüyor. Otuzuna merdiven dayadığında, gelen çağrılar da “babam” yazmayışını bile öyle bir özlüyor ki; bırak aşkı, sevgiyi insan ter kokan baba gömleğini bile özlüyor. Özlem öyle bişey ki, zaman geçtikçe babanızlaşıyorsunuz. onun gibi konuşuyor onun gibi çay yudumluyorsunuz özlem size bunları öğretiyor.

Erkekler ağlamaz derler genelde, erkek ağlar da öyle harbiye ağlamaz. Yatağına baş koyduğunda nasıl bir sevgili geliyorsa aklına, hatıra da kalan bir baba gelince de hüngür hüngür ağlıyor. Hatta kimseler duymasın diye dişlerini bile sıkıyor erkek adam. Çoğu zaman bir baba gibi kokmak istiyor insan güven,sadakat ve sevgi misali. Derler ki; “Ananın duası, babanın bedduası”. Benden size tavsiyedir arkadaşlar, bir babanız varsa hiç bir zaman zor da değilsiniz. Hiç bir zaman yalnız, hiç bir zaman da çaresiz değilsiniz. Her şey mal mülk para pul da değil, milyonlar da olsa eliniz de beraber alışveriş yapacağınız bir babanız yoksa, inanın bir anlamı olmuyor. Yaklaşan bu güzel günde babanızla ne kadar küs, kavgalı, aranız bozuk da olsa yanağına bir öpücük ve kucak dolu sevginiz. hediyeniz olsun.

ilhan AKTAŞ

tweetdenemecisi
aktasilhann@gmail.com

İLHAN AKTAŞ

Herkes de vardır. Aslının aslında saklı kalan, göründüğü gibi olmasa da yazmaya gönül bağlayan. Klasik Ankaralı, Az bilenden çok konuşandan uzaklaşan. Yıllardır şiir, deneme, söylev yazan. Ama bunları sadece kağıtlara değil de, doğaya bağışlayan bir adamım işte..

Latest posts by İLHAN AKTAŞ (see all)

Article Tags:
· · · · · · ·
Article Categories:
Babalar Gününe Özel

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.