Kayıt Ol
Nis 3, 2019
183 Views
1 0

kendimizi keşfedebiliyormuyuz

Written by

                                KENDİMİZİ KEŞFEDEBİLİYOR MUYUZ?

               Bizler içimizdeki bizi keşfedebilmenin çabasında mıyız?

               Değerli okurlarım, ben sizlere bu sefer de bu konu ile hitap etmeye çalışacağım.

Başarılı olabilir miyim, bilmiyorum.

                Bizler, içimizdeki bizi keşfetmenin çabasını göstermek yerine, içimizde bir yerde o bizi saklamayı tercih ediyoruz. Yeteneklerimizin peşine düşmüyor , korkaklığın arkasına sığınıyoruz. Aksini yapsak, korkaklığın arkasına sığınmasak, içimizdeki bizi keşfedip onu meydana çıkarsak daha güzel şeyler görecektir insanlar.

                 Ben şahsen kendimden örnek veriyorum yine. İlkokul hayatımdan bu yana her şeyin üzerine gittim ben bu işi yaparım diyerek ve üzerine gittiğim işlerin bir çoğunda da başarılı oldum.Yani kendimi keşfettim, içimdeki beni saklamayıp ortaya çıkardım.İlk önce şiir okuyarak, sonra şarkılar söyleyerek ve yazmaya başlayarak.

                  Ben şiir yazmaya Ankara’da Cumhuriyet Lisesinde okurken başladım.Benim bu yeteneğimi keşfeden iki tane değerli öğretmenim edebiyat derslerime giren Zübeyde ve Rabia öğretmenlerim oldu. Onların ve Seydişehir Haber Gazetesi yazarı Fahri Kubilay’ın desteği ile bir şiir kitabı çıkardım. Sonra da Yetenek Sizsiniz ve O Ses Türkiye elemelerine katıldım 2014’te. Oradan hüsranla ayrıldım çünkü hatam yüzünden kaybettim o elemeleri.

              Ben arkadaşlarım olsun, kendimden küçükler olsun, onların yeteneklerinin ortaya çıkması için uğraşıyorum. Tıpkı bana az önce bahsettiğim canım öğretmenlerimin benim için uğraştıkları gibi. Her ne ise ben hiçbir zaman bunu başaramam diyerek girdiğim işimi yarıda bırakmadım. Başaramayacağımı düşünenlere inat , yolumda her zaman başarılarla yürüdüm. Kaybetmek değil hep kazanmak oldu idealim. Her zaman başaracağım diyerek çıktım yoluma ve birçoğunu da başardım. Çünkü başaramam diyerek çıksaydım bu yollara ,yolun başında başarısızlığımı kabul etmiş olurdum.

                 Ben başarısızlık denilen düşünceyi yok etmek için bu yola çıktım.Çıktığım bu zorlu yolun da sonunu büyük bir sevinçle getireceğime inanıyorum.

                   Başarısızlığa bizleri iten biraz da büyüklerimizin destek olmak yerine köstek olmasıdır. Diyorlar ki bir işe girmek istediğimiz zaman ne yapacaksın o işi, sen orada başarılı olamazsın, deyip insanların şevkini kırmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar.Ama ben buna izin vermiyorum. Benim yanımda bir kişi, ben şu işi yapacağım diyor ve karşısındaki ne yapacaksın başaramazsın yapamazsın deyince şu tepkiyi veriyorum: İnsanın şevkini kıracağına yaparsın başarırsın desen dilin mi kopar deyip ben o şahsın inadına diyorum ki gir kardeşim, sen başarırsın. İş sende bitiyor. Başaramam diyerek bu işe başlarsan karşındakini haklı çıkarır, kaybeden sen olursun diyor ve onun başarılı bir iş yapabilmesi için elimden gelen desteği veriyorum. Ben desteklediğim insanı yarı yolda bırakmam.

                    Söyledim ya ben başaramazsın kelimesini ve başarısızlık düşüncesini yok etmenin peşindeyim. İnsanlardan şunu istiyorum: Kendinizi keşfedin ve içinizdeki cevheri çıkarın ortaya. Yine bir örnek veriyorum: Birkaç gün önce televizyonda bir haber programında duydum. Rusya’da Rahim adlı bir çocuk …Bu çocuk 5 yaşında. Yaptığı sporu hatırlamıyorum ama çocuk rekortmen oldu . Ruslar bunu kabul etmediler ama Çeçenistan devlet başkanı bu çocuğa bir otomobil hediye etti.

                 Yani ben büyüklere şunu söylüyorum: Korkunuza yenilmeyin korkaklığın arkasına sığınmayın.5 yaşındaki çocuk bir rekortmen olabiliyorsa biz büyükler de büyük başarılara imza atarız.

                   İçinizdeki yeteneğinizi ortaya çıkarın ve başarısızlığa meydan okuyun.Başaramam değil, aksine ben bu yolun sonunu zirvede bitiririm diyerek yolunuzu çizin.Çıktığınız yolda bir an olsun tereddüte kapılmayın, hiçbir zaman vazgeçmeyin.

                  Başarılarınız sizlerin en büyük değeridir. Değerlerinize sahip çıkın ve bir an bile onlardan vazgeçmeyin. Başaramadığınız kanısını kalbinizden silip atın.

Hüseyin İBİŞ

Engel Sizsiniz...
Hüseyin İBİŞ

Latest posts by Hüseyin İBİŞ (see all)

Article Categories:
Deneme · Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.