Şub 11, 2015
3493 Views
0 0

Kırmızıyla Siyahın Aşkı.

Written by

KIRMNN
Neydi bu Kırmızı Şemsiyenin sırrı
Neydi Kırmızının anlamı
Neden hep Kırmızıyla siyah tenhada öpüşür.
Nasıl bir çelişki bu
Bir kadının ruhu hem kırmızı hem siyah
Ve yangın kızılı
Neden kırmızılar seni sayıklar
Sen siyah
Neden hep katliamların kan rengine
Hiç acımaz mısın en sadık yarine
Peki sen kırmızı
Beyaz varken ne bu katran kara sevdan
Gökkuşağı bile dışlamış cennetinden siyahı
Ne ki senin derdin
Kırmızı
Sevme siyahı
Hep katran atarsın semaya
Denizin yakamozunda kan olursun
Her şeye yakışır
Ama hep dışlanırsın
En çok siyah sever seni
Çünkü sen hep kötüye aldanırsın.
Şah damarından öpüyorum.

[KIRMIZI BİR SEVDADIR SEVMEYEN UTANSIN )

Elif Kosdak

Herkes sever
Kimi Ay Yıldızı
Kimi Turanı
Kimi gölünde Kızıl Elma gibi salınan sevdasını
Herkes herkes su olur akar bazen
Elif Kosdak

Latest posts by Elif Kosdak (see all)

Article Categories:
Deneme · Edebiyata Dair · Şiir

Comments to Kırmızıyla Siyahın Aşkı.

 • Beni yanlış anlamayacağınızı umarak. Ben kafiyede bilmem vezinde bilmem öyle çetrefilli kalıplaşmış kelimeler de bilmem. Ben hafif seslice okumaya başlarım çalışmayı sıkılmadan, çalışmadır çünkü emek vardır. Okurken, eğer anlatılmak istenen tam anlatılamamışsa okuduğun kelimeler kulağında birbirine giren cümlelere dönüşüyorsa sıkıntı vardır. Tabi bu bana göre fakat kırmızı olsan sen ve biri bu çalışmayı seslice kıvamında okusa sana kırmızıya acımazmısın. Emeğine sağlık.

  Avatar Ugur Can DURAL 11 Şubat 2015 01:07
  • Acınılası bir şey yazdığımı düşünmüyorum ben seslide sessizde okudum kulağımı tırmalayan bir şey olmazdı.Kafyeli bir şiir değil bu zaten nesir gibi bir şey ben beğendim açıkcası eminim kırmızı görse oda severdi.En azından benim kafamda bir kırmızı .Acınacak çok şey var gidin onlara acıyın.

   Avatar Elif Kosdak 11 Şubat 2015 01:22
   • Seslice okuyup okumadığınızı bilmiyorumda bu yorumu sesiniz yüksek çıkar vaziyette yazıyorsunuz galiba. Kırdıysam afedersiniz fakat ben saygıda kusur etmedim. Eleştirilmek bu kadar zor olmamalı.

    Avatar Ugur Can DURAL 11 Şubat 2015 01:28
   • Eleştirmek var eleştirmek var.Kelimeleri biraz süsleyip acımaz mısın falan demekle oluyor galiba saygı.Sen beni şiirimede anlattığım şeyede acıyamazsın.Beğenmezsin o ayrı ama beğenmedim eksik buldum dersin acımak dersen yüksek sesle yazarım bende ben beni eleştirenlere güzel bi dille cevap verdim hep zaten ama ben bu yazımda zaten anlatmak istediğimi anlattım anlayan anlar anlamayan kendine acır benim yazımıda en fazla beğenmez acımak nedir ya hu

    Avatar Elif Kosdak 11 Şubat 2015 01:33
 • yorumları tekrar okursanız hiç bir yerde yazınıza karşı bir saygısızlık yapmadım ve üstelik yazınıza acıdığım yazmıyor. Kırmızıya acımak başka yazıya acımak başka.. Lütfen bir eleştiriyi bu kadar taraflı okumayın ben çalışmanıza şiir de demedim “kafiyeli bir şiir de değil zaten” demişsiniz. Ben kendi fikrimi söyledim ve saygısızlık yapmadığıma eminim.

  Avatar Ugur Can DURAL 11 Şubat 2015 01:42
  • Okusan kırmızıya acımaz mıydın ne demek yazın acınılası demek Türkçe biliyorum ben arkadaşım merak etme.Bana kötü de berbat de saygısızlıkda edebilirsin ama acıdım falan deme çünkü benim hiç bi satırıma kise acıyamaz ki düzgün bir şekilde okuduğumda anlatmak istediğim anlaşılıyor bence anlayamazsın o senlik bi şeydir.yada herkese kötü gelen bana güzel gelir ama ne başkasının bi satırına nede kendimin acımam.Herkes eleştirsinde beyensinde isterim ama içinde acımak geçen bir cümle kullanmayın lütfen.

   Avatar Elif Kosdak 11 Şubat 2015 01:48
 • Haklı olduğunuzu söylemem sizi rahatlacaksa ve “kırmızıya acımazmısın” cümlesini bütün bir çalışmaya yoracaksan özür de dilerim. Yalnız ben sana göre iyi veya değil dememişim ki bana göre diye yorum yapmışım eleştiriye karşı öfkeniz nasılda büyük. Kırmızıya acımazmısın demisim çalismana deği. Acıdığım bir çalışma olsaydı ki çalışmalara acımam. Yorum yapacak ve eksikleri söyleyecek degeri vermezdim. Hata ettim afedersiniz. Siz haklısınız.

  Avatar Ugur Can DURAL 11 Şubat 2015 02:01
  • sen orda Acımak kelimesini kullanmasaydın o zaman eleştiri karşısında ki tutumumu görürdün.Özür dilemene falan gerek yok ben zaten dediğin diğer şeylere bi şey demedim ben kulaga o kadar kötü geldiğini düşünmüyorum.sana öyle gelmiştir hitap etmemiştir.Ben kırmızının bana hissettirdiklerini anlattım uyumsuz anlatmışım gibi gelmiş olabilir bence öyle olmasada ama acımak kelimesinden hoşlanmıyorum ve o kelimeye öfkelendim evet inkar da etmiyorum.

   Avatar Elif Kosdak 11 Şubat 2015 02:07
  • Yazık yada acıdım bu ve benzeri küçümseyici kelimelere karşıyım o yüzden bi an sinirlendim sende kusura bakma

   Avatar Elif Kosdak 11 Şubat 2015 02:10
 • İçeriği hakkında bir şey demek istemiyorum, genel olarak daha iyi anlatabileceğin bir şiir olabilirmiş bence. Bazı kısımları hafif kalmış ve sanki tekrarlayan kısımları var gibi, bilmiyorum biraz daha üstüncde çalışmalıydın bence.

  Yazmayı sürdür

  Avatar Berzah 11 Şubat 2015 02:08
  • Hep diyorsunuz biraz üstünde çalış diye ama ben bunda yine yapmadım galiba 🙂 Bu şiir her kelimenin farklı olması gereken bi şiirmiş çünkü tekrarladığım kelimeler göze batıyor biraz anlatmak istediğim şeye odaklanmışım galiba çalışıcam üstünde inş daha güzel olur.. teşekkürler 🙂

   sende devam et hem eleştirmeye hemde yazmaya ..

   Avatar Elif Kosdak 11 Şubat 2015 02:18
   • Hadi bir övgü; sahibinin okuğu ilk ve son şiir son zamanlarda sitede rastladığım en başarılı çalışmalardan biri. O çizgi güzel o seviye iyi mesela

    Avatar Berzah 11 Şubat 2015 02:37
   • ciddi misin sinirli halime iyi geldi bu övgü 🙂 ben en iyisi şemsiyeleri bırakıp acıya şiir yazmaya devam edeyim o zaman :)bi tanede komidinli var onda kimbilir kaç kişi acır artık sadece yeni şeyler deniyorum aslında 🙂

    Çokk Teşekkürler 🙂

    Avatar Elif Kosdak 11 Şubat 2015 02:45
 • Diyecek bir şey yok. Yazık yada acıdım kelimelerine karşı olan biri ” acınacak çok şey var gidin onlara acıyın” diyebiliyorsa eğer ben yorum yada eleştiri yapmıyorum bundan sonra. Kusura bakılacak bir şeyde yok siz haklısınız. Ne acımaymış arkadaş. Iyi calısmalar.

  Avatar Ugur Can DURAL 11 Şubat 2015 02:20
  • Ya böyle laf cambazlığı yaparak benden daha saygılımı oluyorsun sen şimdi alttan altan laf söyleme çabalarına girerek.SEN acımaktan bahsettiğin için öyle dedim ben git başkasına de gibi bir şey bu .Bana yorum yapmak istemiyorsan sen bilirsin ben yapma demedim acıdım deme dedim ki kusura bakma dedim ona bile ters cevap verdin sen bilirsin küstüysek bende sana yorum yapmiyim 🙂

   Avatar Elif Kosdak 11 Şubat 2015 02:24
   • ters cevap vermedim. Hadi bir eleştiri yap yazdıklarıma istediğin kelimeyi kullanman serbest☺

    Avatar Ugur Can DURAL 11 Şubat 2015 02:29
   • yaptım 🙂

    Avatar Elif Kosdak 11 Şubat 2015 02:41
 • Siyahı severim ama kırmızıya aşığım. Bazı kısımlarda Berzah’a katılıyorum. Ama Başarılı… Tebrik ederim.

  Avatar Kenan 11 Şubat 2015 12:40

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.