Kayıt Ol
Eki 6, 2019
123 Views
0 0

MEZUNA KALMAK

Written by

Hayatınızda geçirebileceğiniz en kötü dönemlerden biri olabilir. Üstesinden gelmekte zorlanabilirsiniz. Ama bu kötü sonuçların yanında kendinizi de daha iyi tanıdığınız senedir aslında ya da nasıl daha verimli çalışabileceğinizi keşfedemediyseniz bunu keşfetme dönemidir de denilebilir.
Öncelikle size kendimi tanıtarak başlayayım ben 2019’da liseden mezun olan hayalleri 20 bin ila 30 bin arası olan fakat sınav sonucuna göre 81 bine giren, 1 . sınıftan itibaren ben sayısalcıyım diye ısrar edip hiç sözel derslere çalışmayan ve sınava 3 ay kala benim için ideal mesleğin hukuk fakültesinden geçtiğini fark ettim ve mükemmel bir U dönüşü yaptım. Bu u dönüşü bana pek bir hayır sağlamadı. Nedeni ise sözel dersleri –özellikle Türkçeyi – çok fazla dikkate almamam yüzünden üniversiteyi kazanamadım. Belki Türkçeye biraz daha fazla çalışmış olsam –yanlışlarım doğrularımdan fazla olmasa- kazanabileceğimi düşünüyorum. Çünkü matematiğim normal öğrencilerden daha iyi. Örneğin TYT denemelerinde 40 soruda –ilk zamanlar hariç- 30 netin altına düştüğümü hatırlamam. Oysa çoğu arkadaşım bana nasıl 30 netin üstüne çıkabiliyorsun diye sorarlardı. O soranlar şimdi üniversitede çünkü onların Türkçeleri 30un üzerindeydi ve zamanla matematiği hallettiler. 
Kötü olaylardan yeterince bahsettiğimi düşünerek şimdi de mezuna kalmanın iyi yanlarından size bahsedeyim. Hayatınızı sevdiğiniz işi yaparak geçirmeniz için 1 senenizi heba ediyorsunuz doğru ama ya istemediğiniz bir bölüme veya üniversiteye gidip ömür boyu mutsuz olsaydınız. O zaman da keşke 1 sene mezuna kalıp hayatımı mutlu geçirseydim diye düşünürdünüz. İşte bu yüzden elinize geçen bu fırsatı iyi değerlendirin. İlk sene neden başarılı olamadım, çalışma tekniğimde nasıl bir problem vardı, denemelere daha fazla mı ağırlık vermeliydim diye kendinize sorular sorun ki kendinizi tanıyın. Böylelikle bir sonraki yani mezun senenizi verimli geçirip istediğiniz yeri kazanın. Sınavda derece yapın veya 5-10 bine girin demiyorum size hedefinize ulaşın diyorum. Mezun senesine kalanların bazılarının problemi bu. Hedefini belirleyememe. Eğer bir hedefiniz olmazsa başarılı olmalı beklemeyin. Benim de sınava 3 ay kala tek hedefim hukuktu artık hangisi olursa. Çünkü hem zamanım azdı hem de konularım eksikti en kötüsü bile olsa kabulümdü. Ama şimdi mezuna kaldım ve kendime iyi bir hedef koydum. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi. Kazanılması zor görünen ama aslında 1 sene mezuna kalmış biri için çok kolay kazanılabilecek bir üniversite.
Sonuç olarak evet bazı şeyleri kaybedeceksiniz, üniversiteye giden arkadaşlarınızı gördükçe moraliniz bozulacak hatta bazen depresyona dahi gireceksiniz, ders çalışmaktan sıkılıp bırakmak isteyeceksiniz. Ama unutmayın bunun size büyük ve güzel bir karşılığı olacak mesela hayalleriniz.

Avatar

Latest posts by hayal (see all)

Article Categories:
Deneme · Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.