Kayıt Ol
Tem 29, 2015
1628 Views
1 0

Polisiye Yazar Ali Bayram

Written by

1973 Yılında Kastamonu’nun sahil kasabası İnebolu’da doğdu. 2000 yıllarında “Şairimsin” mahlasıyla sosyal medyalarda ismini duyurdu .2012 yılında “Aynasız Düşüncelerim” adlı eseriyle edebiyat dünyasına bir eserle giriş yaptı. Kadına Şiddet,Çocuk gelinler, toplumun kanayan yaralarını Kertik,İntiharda Polis,Arsine,13’ünde Kadın Olmak eserlerin de yazdı. Aşkı Çerge eserinden sonra “Kuğulu Park Cinayeti” romanıyla Polisiye-Macera türünde kitaplar yazmaya başladı.

Şilep Dergisi başta olmak üzere, birçok haber sitesinde köşe yazarlığı yaptı. Ülkemizin birçok okulunda gönüllü söyleşi yaparak “Kitap Okuma Alışkanlığı,Madde Bağımlılığı,Çocuk Gelinler,Kadına Şiddet” üstüne seminerler verdi.

2015 Yılında en iyi Polisiye Roman çıkışını Kuğulu Park Cinayeti romanıyla yaptı. Tanrı’nın Beğendiği Kadın isimli romanıyla Ankara’nın Suç oranı yüksek Çinçin Mahallesinde ki polisiye maceraları yazmaya devam etti. Polisiye Roman literatürüne yazdığı eserle çok farklı bir görüş getirdi.

Yaşar Kemal’in eserlerinde ki Anavarza kayalığına karşılık Usta-Çırak ilişkisinde Arsine isimli romanını tavsiyeler üstüne kaleme aldı. Birçok haber sitesi onu “Yaşar Kemal’in Edebiyatta ki Veliahtı” olarak yazdı.

Ülkemiz de dedektiflik gibi bir mesleğin kanuni sayılmadığından gerçek bir polis kimliğiyle eserine Emniyet Amiri Erhan karakteriyle birebir yaşanmış cinayetleri dosyalarından inceleyerek kaleme aldı. Eserlerinde gerçeklik payını yüksek tutan ve az bir kurguya yer veren Ali Bayram geçmişte ki eserleriyle Hrant Dink Vakfının ödülüne “Arsine” romanıyla “Tehcirde Bir Ermeni Kızı” yazarak, Duygu Asena Roman ödülüne “13’ünde Kadın Olmak” romanıyla “Çocuk Gelinlerin” hikayesini, Yunus Nadi Roman ödülüne,2014 Yılında ülkemizde ki birçok Vakıf,Dernek tarafından Arsine romanı Nobel Edebiyat Ödülüne aday gösterildi.

Edebiyatta varım çünkü, Romanlarımı ödül ve para almak için yazmıyorum.” sözü üstüne gösterildiği birçok ödül yarışmalarından eserlerini geri çekti.

 

Polisiye Yazar

Polisiye Yazar

Ayça Türkmen

Latest posts by Ayça Türkmen (see all)

Article Categories:
Akademik · Edebiyat Ödülleri · Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.