Kayıt Ol
Nis 3, 2019
149 Views
0 0

sağlıklı yaşamaktan vazgeçmeyelim

Written by

SAĞLIKLI YAŞAMAKTAN VAZGEÇMEYELİM

Bizler sağlığımıza yeterince önem veriyor muyuz?

Aslında çok güzel ve önemli  bir soru. Ama cevabı bir o kadar da zor ….

Ne yazık ki biz bu sorunun cevabını vermekten her zaman kaçıyoruz. Hayatımızda önemli  bir yere sahip olan sağlığımıza değer vermeliyiz. Sağlığımızı kaybedersek her şeyimizi kaybedeceğimizi çoğu zaman unutuyoruz. Bu gerçeği unutursak hayatımızdan yolun başında vazgeçmiş oluruz. Çünkü sağlık demek hayat demektir. Sağlığımızın en büyük düşmanı olan zararlı alışkanlıkları hayatımızdan çıkarmayı bilmeliyiz.

Etrafımızdaki telefon ve bilgisayarların yaymakta olduğu radyasyonu da unutmamamız gerekiyor. Ama yazık ki bunu bildiğimiz halde kullanmaktan bir an bile vazgeçmiyoruz. Bizler sağlığımızı düşünmez iş olacağına varır deyip ipin ucunu bırakırsak kendimize en büyük zararı kendimiz vermiş oluruz. Bunun için başta sigara olmak üzere bütün zararlı unsurları hayatımızdan çıkarmak ve elimizden gelenin en iyisini yapabilmek için çalışıp çabalayacağız. Bir anlamda kendimizi geçilmesi kolay olmayan fakat geçmek zorunda olduğumuz bir sınava tabi tutacağız. Bu sınavı ne pahasına olursa olsun kazanıp sağlığımızın zarar görmesine engel olacağız. Kazanmak zorunda olduğumuz bu sınav bir kağıda cevaplarını yazıp sonuçlarını beklemek zorunda olduğumuz bir sınav değil her dakikası kaybetmeye tahammül edemeyeceğimiz bir sınavdır. Bizler bu sınavı sadece kendimiz için değil yanımızdakiler içinde vermek zorundayız. Bence insan sağlığını kaybederse her şeyini kaybetmiş demektir. Çünkü yaşamanın en büyük en güzel en değerli hazinesinin sağlık olduğunu bilmeli etrafımızı bu konuda en güzel şekilde bilgilendirmeliyiz. Bu büyük sorumluluğun altına girmekten hiçbir zaman çekinmemeli sorumluluğun sahibi olduğumuz içinde kendimizle gurur duymalıyız. Elimizi taşın altına sokmaktan bir an olsun kaçınmamalıyız.

Sağlığımıza önem verme konusunda ne biliyorsak elimizdeki bütün bilgileri etrafımızdaki geniş çevremizle paylaşmalıyız. Şunu hiçbir zaman unutmayalım sağlığımız kaybetmesi en kolay kazanması en zor olan tek varlığımızdır. Geç kalmadan elimizdeki yaşama gücümüze sahip çıkalım bindiğimiz trenden bir inersek o treni kaçırır bir daha binemeyiz. Treni kaçırmayalım daima sağlıklı kalalım.

Hüseyin İBİŞ

Engel Sizsiniz...
Hüseyin İBİŞ

Latest posts by Hüseyin İBİŞ (see all)

Article Categories:
Deneme · Edebiyata Dair

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.